Nadia Sawczenko o kraju między Europą a Azją
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

We wtorek 28 listopada Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM będzie gościł Nadię Sawczenko, znaną ukraińską parlamentarzystkę i lotniczkę, przez miesiące więzioną w Rosji. O godz. 13: 15 w Auli WNPiD wygłosi ona wykład zatytułowany „Ukraina między Europą a Azją".

Po rozpoczęciu walk w Donbasie, Nadia Sawczenko wzięła urlop w jednostce wojskowej i zgłosiła się do walk w ochotniczym batalionie. W czerwcu 2014 roku została wzięta do niewoli przez prorosyjskich rebeliantów a 8 lipca poinformowano, że została osadzona w areszcie pod zarzutem przyczynienia się do śmierci na wschodzie Ukrainy dwóch rosyjskich dziennikarzy. Nie przyznała się do winy, została skazana na 22 lata łagru, ale 25 maja 2016 roku została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego GRU.
Podczas pobytu w areszcie i po uwolnieniu Nadia Sawczenko zdobyła ogromną popularność nie tylko w swoim kraju. Jednak jej kontrowersyjne i ostre sądy spotkały się także z krytyką wielu środowisk na Ukrainie. Dziś Nadia Sawczenko działała w stworzonym przez siebie ruchu społecznym „Runa”.
Wykład będzie tłumaczony.

Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Gospodarczego "Liberalizacja - prywatyzacja - deregulacja" Wydziału Prawa i Administracji UAM oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Informację wprowadził/a: Przemysław Stanula

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.