„Życzę Ci 9 litrów wody”
Wiadomość, opublikowana 13-03-2018

„GALERIA BEZ DOMU. Dzieci nie mają uprzedzeń, uczmy się od nich” – to tytuł mobilnej wystawy, której wernisaż odbył się 9.01.2017 w Urzędzie Miasta Poznania na Placu Kolegiackim. Pomysł na GALERIĘ BEZ DOMU zainspirowały działania związane z akcją „Zaadoptuj Kamizelkę", w której uczestniczył także UAM. Uczniowie jednej ze szkół podstawowych, do której trafiła kamizelka ratunkowa należąca wcześniej do dziecka-uchodźcy, przygotowali rysunkowe, pisemne i dźwiękowe pocztówki dla dzieci przebywających w obozach dla uchodźców.

- GALERIA BEZ DOMU to kampania, która przypomina nam, że szacunek i godność należne są każdemu człowiekowi. Nie ma znaczenia, czy jest się obywatelem jakiegoś kraju, czy też osobą zmuszoną do opuszczenia ojczyzny. Istotą uchodźstwa jest to, że nasze prawa w naszym własnym kraju zostają zagrożone lub zniesione. Jednocześnie uchodźstwo to tylko jeden z aspektów aktualnej sytuacji danego człowieka. Poza tym jest on uczniem, lekarką, stolarzem, studentką, miłośnikiem kotów czy gry w szachy, kobietą, mężczyzną, dziadkiem, matką czy dzieckiem. To właśnie na dzieciach przebywających w obozach dla uchodźców i ich podstawowych potrzebach koncentruje się GALERIA BEZ DOMU – informują organizatorzy, Centrum Badań Migracyjnych UAM.
Uczniowie klas 1-4 przygotowali pocztówki, chcąc w ten sposób wyrazić zainteresowanie losem najmłodszych uchodźców. Towarzyszące kolorowym rysunkom pisemne i dźwiękowe życzenia mają dodać otuchy, wnieść w życie radość, pocieszyć.
Dzieci pisały m.in. (pisownia oryginalna)
Życzę ci sto litry wody. Życzę ci też żebyś nie był chory. Bardzo bym chciał żebyś chodził do naszej szkoły. Mam na imię Mikołaj, pozdrawiam.
Wspucuje Ci bardzo, nie wiem jak sie czujes, ze jest Ci bardzo smytna, musis ucekac z swojej ojcyzny. Od Igor.
Dla ciębię pies narysowany i mam nadzieje że biędziesz miała psa! I życze sto miłych chwil z rodzinom. Od Julki.
Współczuję, że macię wojnę oby nic wam się niestało. Życzę, żeby za chwile to wszystko się skończyło. Obyś wyzdrowiał jak będziesz chory. Dużo zdruwka.
Życzę Ci 9 litrów wody. Życzę Ci też żebyś nie był chory. Bardzo bym chciał, żebyś mógł chodzić do szkoły. Mam na imię Krzyś i pozdrawiam z Poznania.
Życzee Tobie żebyś miała Dom, zabawki, łurzko i uśmiech na twarzy. Zuzanna
Źyce ći źebyś miał szkołe i Plac zabaw i boisko do Piłki Noźnej. i Szkołe w któej bendziesz miał kolegów, koleźanki i Stołówkę. Szkolne mleko. i jeszcze owoce. Pozdrawia Krystian.
Po prezentacji w Urzędzie Miasta wystawa wyruszy w podróż i odwiedzi wiele miejsc w Poznaniu, Polsce, Europie. Pocztówki zostaną też wysłane do dzieci przebywających w obozach w Grecji i we Włoszech.
Wystawa jest częścią kampanii społecznej, która odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

fot. Marta Gruszczyńska