Zaproszenie na debatę "Współczesne rozumienie patriotyzmu"
Wiadomość, opublikowana 18-01-2018

19 stycznia o godz. 11:00, w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie, odbędzie się debata pt.: „Współczesne rozumienie patriotyzmu”. Dyskutować będą: prof. Krzysztof Podemski, prof. Janusz Karwat, prof. Eliza Grzelak oraz Paweł Kamiński, a dr Piotr Oleksy będzie moderatorem dyskusji.

Uczestnicy debaty postawią wiele trudnych pytań na temat pojęcia patriotyzmu, które w dzisiejszych czasach  zdaje się dzielić zamiast łączyć społeczeństwo. Wielu uważa, że termin ten bywa zasłoną pod którą kryją się postawy szowinistyczne i skrajnie nacjonalistyczna, inni twierdzą zaś, że po 1989 r. patriotyzm został  pozbawiony autentycznych emocji i wypchnięty z życia publicznego. Czy można pogodzić te dwie perspektywy? Czy patriotyzm jeszcze łączy?  Jak na kształtowanie współczesnego patriotyzmu wpływają szkoła, media, internet i kultura współczesna? Jaką rolę w kształtowaniu współczesnego patriotyzmu odgrywają różne opowieści o naszej przeszłości? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna