Zaproszenie na debatę "Współczesne rozumienie patriotyzmu"
Wiadomość, opublikowana 18-01-2018

19 stycznia o godz. 11:00, w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie, odbędzie się debata pt.: „Współczesne rozumienie patriotyzmu”. Dyskutować będą: prof. Krzysztof Podemski, prof. Janusz Karwat, prof. Eliza Grzelak oraz Paweł Kamiński, a dr Piotr Oleksy będzie moderatorem dyskusji.

Uczestnicy debaty postawią wiele trudnych pytań na temat pojęcia patriotyzmu, które w dzisiejszych czasach  zdaje się dzielić zamiast łączyć społeczeństwo. Wielu uważa, że termin ten bywa zasłoną pod którą kryją się postawy szowinistyczne i skrajnie nacjonalistyczna, inni twierdzą zaś, że po 1989 r. patriotyzm został  pozbawiony autentycznych emocji i wypchnięty z życia publicznego. Czy można pogodzić te dwie perspektywy? Czy patriotyzm jeszcze łączy?  Jak na kształtowanie współczesnego patriotyzmu wpływają szkoła, media, internet i kultura współczesna? Jaką rolę w kształtowaniu współczesnego patriotyzmu odgrywają różne opowieści o naszej przeszłości? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.