Noc Naukowców 2017
Wydarzenie, rozpoczyna się 29-09-2017

Już 29 września 2017 roku każdy będzie mógł dowiedzieć się, czy wszystkie koty spadają na cztery łapy, jak zaprogramować robota i przygotować mydło średniowieczną metodą, a także wyizolować swoje DNA i wziąć udział w warsztatach kryminalistycznych CSI. Tego dnia odbędzie się Noc Naukowców na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na innych poznańskich uczelniach.

Każdego roku w tym samym czasie – w ostatni piątek września – w setkach głównie europejskich miast mają miejsce imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Noc Naukowców (Researchers’ Night). Pokazy, warsztaty i wykłady organizowane na naszym Uniwersytecie będą odbywać się w budynkach poszczególnych wydziałów na Kampusie Morasko, w centrum miasta oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Noc Naukowców - grafika

W czasie trwania wydarzeń można przyjrzeć się jak dokładnie wygląda praca naukowców, wziąć udział w eksperymentach, zabawach edukacyjnych oraz zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca. W programie zaplanowano zajęcia zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży oraz młodszych dzieci.

Naukowcy z UAM przygotowali około 280 propozycji m.in. :

• Jak być piękną w antycznym stylu, czyli moda w starożytnym Rzymie,
  • Co się kryje w butelce wody?,
  • Warsztaty z perfumiarstwa - podstawy: zapachy kwiatowe,
  • Dlaczego manga jest taka zakręcona?,
  • Zieloni mordercy – kryminalne zagadki,
  • Historia ziarnka piasku,
  • Media i latające stoliki - jak sfotografować ducha?,
  • Neonowy labirynt: japońska ceremonia herbaciana,
  • Spojrzenie w głąb drzewa – spacer po laboratorium dendrochronologicznym.

Oprócz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Nocy Naukowców biorą udział także: Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Na większość z nich wymagana jest jednak rejestracja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Rejestracji można będzie dokonywać od połowy września na stronie Nocy Naukowców: http://www.poznan.nocnaukowcow.pl/.

Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji, wydarzeń oraz ewentualnych zmian będą pojawiały się na bieżąco na stronie oraz Facebook’u wydarzenia: https://www.facebook.com/NocNaukowcowPoznan/

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald