Doktoraty wdrożeniowe dla UAM
Wiadomość, opublikowana 11-07-2018

Dwa wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymały pozytywną ocenę w II edycji konkursu w ramach programu "Doktorat wdrożeniowy". Wśród zwycięzców znalazły się Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Wydział Chemii UAM.

Program skierowany jest do osób rozpoczynających studia doktoranckie, ale to uczelnie są wnioskodawcami. To one zgłaszają do udziału w programie przyszłego doktoranta.

Głównym założeniem programu jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego, ma za zadanie rozwiązać technologiczny problem, z jakim boryka się jego firma.

Dzięki takiej konstrukcji absolwent otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiada ono minimalnemu wynagrodzeniu zasadniczemu asystenta na uczelni publicznej – wynosi 2450 złotych. To jednak nie koniec korzyści. Doświadczenia innych państw pokazują, że doktorzy wdrożeniowi z obszarów nauk technicznych, ścisłych i przyrodniczych osiągają dochody wyższe o ok. 10 proc. od absolwentów tradycyjnych studiów doktoranckich w tych samych obszarach nauk.

Pełna lista nagrodzonych

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna