Chór Kameralny UAM serdecznie zaprasza społeczność akademicką na wydarzenia Universitas Cantat 2017
Wydarzenie, trwa od 23-04-2017 do 20-05-2017

Już 23 kwietnia koncertami w Poznaniu rozpocznie się XIII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2017”. 

Wzorem poprzedniej edycji, w tym roku festiwal trwać będzie przez cały miesiąc , za sprawą czołowych zespołów uczelni poznańskich – a wielki finał z udziałem zespołów z USA, Ukrainy, Serbii, Rosji, Macedonii, Węgier, Białorusi, Polski oraz orkiestry z Turcji odbędzie się w dniach 17-20 maja br. Poznań, Września, Wągrowiec, Owińska, Przeźmierowo, Kalisz, Grodzisk Wielkopolski, Murowana Goślina – właśnie tam będzie można podziwiać polskie i zagraniczne chóry. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Szczegóły na www.cantat.amu.edu.pl oraz na Facebooku.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” od 1998 roku gromadzi w Poznaniu (początkowo co roku, od 2003 r. – co dwa lata) najlepsze uniwersyteckie chóry i zespoły wokalne z całego świata. Są to młodzi ludzie z przeróżnych uczelni – muzycznie utalentowani, aktywni i otwarci na nowe przyjaźnie oraz wymianę kulturowych doświadczeń. Festiwalowe spotkania dają im możliwość zaprezentowania się zarówno przed innymi chórami, jak i przed coraz bardziej zainteresowanym chóralistyką na światowym poziomie wielkopolskim audytorium. 

Podczas dotychczasowych dwunastu edycji publiczność miała okazję podziwiać ponad 110 chórów z ponad 30 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Rosja (Irkuck), USA, Meksyk, Brazylia, Portoryko, Filipiny, RPA czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy jej organizacją zajmuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Dyrektorem festiwalu jest prof. Krzysztof Szydzisz.

Wszystkie dotychczasowe edycje „Universitas Cantat” obfitowały w atrakcje zarówno dla uczestników, jak i słuchaczy, trzynasta odsłona festiwalu zapowiada się szczególnie ciekawie, a zmiany w organizacji wydarzenia pozwolą uczestnikom na wysłuchanie wszystkich prezentacji głównych w Auli UAM. Uczestnikami festiwalu, oprócz gości z zagranicy, także znane zespoły działające przy wielkopolskich uczelniach: Paderewski Chamber Choir - Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu, Chór Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu, Zespół Solistek Chóru Kameralnego UAM, Schola Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu Inclina Aurem  (Wydziału Teologicznego UAM), Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego, Chór Akademicki UAM, Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Chór Żeński Sonantes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Chór Akademicki UAM, Orkiestrę Kameralną UAM, Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu i, oczywiście, od początku zaangażowany w organizację festiwalu Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Koncerty festiwalowe odbywają się jak zwykle w słynącej ze znakomitej akustyki Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (będącej także salą Filharmonii Poznańskiej), a ponadto w innych salach koncertowych i kościołach Wielkopolski – w Poznaniu, Wrześni, Wągrowcu, Kaliszu, Murowanej Goślinie, Tarnowie Podgórnym, Owińskach czy Grodzisku Wielkopolskim. Uczestnicy festiwalu przygotowują m.in. utwory ukazujące ich rodzimą muzykę.

 „Universitas Cantat” zawsze dba o promocję współczesnej polskiej muzyki chóralnej – podczas poprzednich koncertów finałowych zabrzmiały: w 1998 r. Litania ad Spiritus Sanctum Zbigniewa Kozuba, w 1999 r. – Angelus Wojciecha Kilara, w 2000 r. – Beati Estis Zbigniewa Kozuba, w 2001 r. Ad Iuventatem Marka Jasińskiego, w 2002 r. – symfonia Nihil homine Mirabilius Krzesimira Dębskiego, w 2003 r. – II symfonia Ver Redit Krzesimira Dębskiego, w 2005 r. – symfonia Festinemus amare homines Pawła Łukaszewskiego, w 2007 r. – Raptus Europae Marka Jasińskiego, w 2009 r. Exegi monumentum aere perennius Romualda Twardowskiego, w 2011 r. Amor vincit Miłosza Bembinowa oraz w 2013 r. Origo Mundi Jacka Sykulskiego. W większości były to dzieła napisane specjalnie dla festiwalu.
Podczas XII edycji zabrzmiało w wykonaniu kilkuset uczestników festiwalu oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Maestry Agnieszki Duczmal Arion na chór mieszany i orkiestrę smyczkową – dzieło Zuzanny Koziej, studentki kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, która wygrała zorganizowany przez „Universitas Cantat” Konkurs Kompozytorski na Dzieło Finałowe.

W 2017 roku kompozytorem utworu finałowego będzie ponownie Miłosz Bembinow, który stworzył dzieło Amor i Psyche do tekstu mitu wg  Apulejusza. „Amor et Psyche” na chór, big-band i smyczki ma stanowić nową propozycję dla poznańskiej i międzynarodowej publiczności. Miłosz Bembinow tym razem postanowił wybrać za kanwę literacką swojego dzieła epizod mitologiczny w łacińskim ujęciu Apulejusza („Metamorfozy). Narracja mitu zbudowana zostanie środkami bardziej i mniej bezpośrednimi. Kompozytor za cel stawia sobie zbudowanie nowoczesnego pomostu między warstwą semantyczną, a współczesnym odbiorcą, oczekującym możliwie komunikatywnego języka muzycznego. Kompozytorowi nieobce jest użycie m.in. współczesnych środków ekspresji wokalnej (szept, mowa, krzyk), ale także tradycyjnej melodyki, czy rzetelnie brzmiącej harmonii. Sama implementacja big-bandu do obsady dzieła służyć ma podkreśleniu ponadsemantycznego wymiaru muzyki. Kojarzona z amerykańską muzyką połowy XX wieku stylistyka big-bandu zostanie zderzona ze współczesnym traktowaniem instrumentów smyczkowych i wielkiego chóru festiwalowego. Z całą pewnością „Amor et Psyche” stanie się więc bardzo oryginalną pozycją w literaturze wokalno-instrumentalnej.

Festiwal „Universitas Cantat” (i rzesza wolontariuszy pracujących przy każdej jego odsłonie) jest dowodem na to, że muzyczne fascynacje w zakresie chóralistyki są czymś uniwersalnym. Spotkania młodych ludzi prowadzą do zawierania nowych znajomości, a multikulturowość jest inspiracją dla słuchaczy.

W edycji 2017 odbędą się także dodatkowe wydarzenia pod patronatem festiwalu:
●    W dniach 17-20 maja w Sali Lustrzanej Auli UAM odbędzie się wystawa plastyczna artystów związanych z kaliskim Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM: dr Agnieszki Godszling – tkanina artystyczna, dr Jerzego Wypycha – rysunek na płytach metalowych, dr Izabeli Rudzkiej – malarstwo oraz Katarzyny Maniewskiej - malarstwo. Przed koncertem Finałowym w dniu 20 maja o godz. 18.30 odbędzie się finisaż wystawy i spotkanie z twórcami.
●    Warsztaty dla zespołów liturgicznych, działających przy duszpasterstwach akademickich. Będą to autorskie zajęcia z udziałem kompozytorów: Pawła Bębenka i Jakuba Tomalaka. Warsztaty odbędą się w dniach 20-21 maja, a finałem będzie wspólne muzykowanie oraz oprawa Mszy św. W kościele oo. Franciszkanów na Placu Bernardyńskim w Poznaniu chóru i Orkiestry Kameralnej UAM pod dyrekcją kompozytorów.

Ponadto, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkół Średnich w dn. 27 maja 2017 r.
 

Uczestnicy UC 2017

Chóry polskie (11):
Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza - gospodarz Festiwalu
Dyrygent: prof. Krzysztof Szydzisz

Chór Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
Dyrygent: Barbara Dąbrowska-Silska

Zespół Solistek Chóru Kameralnego UAM
Karolina Piesik, Kamila Tracewska-Mikołajczak, Anna Komendzińska, Brygida Sawicka-Stępińska, Joanna Piech-Sławecka – kierownictwo artystyczne, Aleksandra Janus, Zuzanna Pawlak, Aleksandra Misiun

Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni
Dyrygent: dr Paweł Łuczak

Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu
Dyrygent: dr Beata Szymańska,

Schola Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu Inclina Aurem
(Wydziału Teologicznego UAM)
Dyrygent: ks. dr Mariusz Białkowski

Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu
Dyrygent: dr hab. Tomasz Dzięcioł

Chór Żeński Sonantes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Dyrygent: Hanna Malicka

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu – Paderewski Chamber Choir
Dyrygenci: prof. Marek Gandecki, Sławomira Raczyńska

Chór Akademicki Uniwersytetu im,. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dyrygent: Beata Bielska

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
Dyrygent: dr hab. Dariusz Zimnicki


chóry  zagraniczne (7):
Chór Uniwersytetu Nauk Stosowanych im. Karola Eszterházyego w Egerze, Węgry
Dyrygent: dr Sándor Kabdebó

Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu, Serbia
Dyrygent: prof. Zoran Stanisavljević

Chór im. Dragana Szuplewskiego Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, Macedonia
Dyrygent: Saszo Tatarczewski

Narodowy Chór Akademicki „Biełaja Wieża” Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego, Białoruś
Dyrygent: Irina Angoliuk

Chór Kameralny Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Techniki, Rosja
Dyrygent: Aleksandra Łuzanowa

Chór Kameralny Uniwersytetu Południowej Indiany, Evansville, Stany Zjednoczone
Dyrygent: Daniel R. Craigorkiestry (3):

Orkiestra Kameralna Melodii Ludowych Uniwersytetu im. Mehmeta Akifa Ersoya w Burdurze, Turcja
Dyrygenci: Prof. Zeki Nacakci i Prof. A. Serkan Ece

Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu
Dyrygent: dr Patryk Piłasiewicz

Orkiestra Kameralna UAM
Dyrygent: dr Aleksander GrefKONCERTY –  „Universitas Cantat 2017”


23 kwietnia (nd.), POZNAŃ, Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 52;  godz. 17.00
Chór Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
Anna Piwosz – fortepian
Jacek Bera- saksofon
Michalina Pospiech, Jacek Bera - solo
Dyrygent: Barbara Dąbrowska-Silska

30 kwietnia (nd.), POZNAŃ, kościół OO. Franciszkanów, Wzgórze Przemysła, ul. Franciszkańska 1, godz. 19.30
Koncert: Sanctimonialis autem femina
Zespół Solistek Chóru Kameralnego UAM
Karolina Piesik, Kamila Tracewska-Mikołajczak, Anna Komendzińska, Brygida Sawicka-Stępińska, Joanna Piech-Sławecka – kierownictwo artystyczne, Aleksandra Janus, Zuzanna Pawlak, Aleksandra Misiun
Omówienie programu: Magdalena Walter-Mazur

5 maja (pt.), POZNAŃ, Galeria u Jezuitów, ul. Dominikańska 8, godz. 20.00
Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni
Dyrygent: dr Paweł Łuczak

6 maja (sob.), POZNAŃ, kościół oo. Jezuitów, ul. Szewska 18, godz. 19.00
Koncert dwóch jubilatów:
Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu pod dyrekcją dr Beaty Szymańskiej,
Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją dr Joanny Piech-Sławeckiej

7 maja (Nd.) – POZNAŃ, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 18.00
KONCERT MAJOWY UAM z okazji 98 rocznicy powstania Uniwersytetu
Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu
Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Przygotowanie chórów:
prof. Krzysztof Szydzisz, dr Beata Szymańska, dr Joanna Piech-Sławecka
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Dyrygent: Agnieszka Duczmal
(obowiązują wejściówki: festiwal@amu.edu.pl)


9 maja (wt.), POZNAŃ, Kościół pw. Św. Wojciecha, ul. Wzgórze Św. Wojciecha 1, godz. 19.00
Schola Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu Inclina Aurem
(Wydziału Teologicznego UAM)
Dyrygent: ks. dr Mariusz Białkowski


13 maja (sob. ), POZNAŃ, Kościół św. Rocha, ul. św. Rocha 10, godz. 19.00
Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu
Dyrygent: dr hab. Tomasz Dzięcioł

13. maja (sob.), POZNAŃ, kościół oo. Dominikanów, ul. Kościuszki 97/99 /Al. Niepodległości, godz. 20.00
Koncert Hosanna
Chór Żeński Sonantes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Poznańska Orkiestra Barokowa
Anna Budzyńska – sopran
Alina Kurczewska – prowadzenie koncertu
Dyrygent: Hanna Malicka 
PRAWYKONANIE:  Ewa Fabiańska-Jelińska - Msza na sopran, chór żeński i zespół kameralny


14 maja (nd.), POZNAŃ, Dziedziniec Atrium, Uniwersytet Artystyczny, ul. 23 lutego 20, godz. 18.00
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu – Paderewski Chamber Choir
Dyrygenci: prof. Marek Gandecki, Sławomira Raczyńska


14 maja (Nd.), KALISZ, Katedra, godz. 17.00
Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu, Serbia
Dyrygent: prof. Zoran Stanisavljević

16 maja (wt.), MUROWANA GOŚLINA,  Aula Gimnazjum nr 1, ul. Mściszewska 10, Godz. 19.00
Chór im. Dragana Szuplewskiego Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, Macedonia
dyrygent: Saszo Tatarczewski

16 maja (wt.), WRZEŚNIA, Kościół Św. Królowej Jadwigi, ul. Ogrodowa 14, godz. 19.00
Chór Kameralny Uniwersytetu Południowej Indiany, Evansville, Stany Zjednoczone
dyrygent: Daniel R. Craig

16 maja (wt.), GRODZISK WLKP, Sala CK Rondo, ul. Kolejowa 12, godz. 18.00
Narodowy Chór Akademicki „Biełaja Wieża” Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego, Białoruś
Dyrygent: Irina Angoliuk

16 maja (wt.), PRZEŹMIEROWO, GOK Sezam, ul. Ogrodowa 13 a, Godz. 19.00
Chór Kameralny Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Techniki, Rosja
Dyrygent: Aleksandra Łuzanowa

16 maja (wt.), WĄGROWIEC, Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, godz. 19.00
Chór Uniwersytetu Nauk Stosowanych im. Karola Eszterházyego w Egerze, Węgry
dyrygent: dr Sándor Kabdebó

16 maja (wt.), KALISZ, WPA UAM, ul. Nowy Świat 28 - 30, Aula im. Prof. J. Rubińskiego, godz. 17.00
Orkiestra Kameralna Melodii Ludowych Uniwersytetu im. Mehmeta Akifa Ersoya w Burdurze, Turcja
Dyrygent: Prof. A. Serkan Ece

16 maja (wt.) OWIŃSKA, kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, pl. Przemysława 12, godz. 18.30
Akademicki Chór Studenckiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu, Serbia
dyrygent: prof. Zoran StanisavljevicKONCERTY GŁÓWNE UNIVERSITAS CANTAT 2017

17 maja (śr.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
Dyrygent: prof. Krzysztof SzydziszChór Uniwersytetu Nauk Stosowanych im. Karola Eszterházyego w Egerze, Węgry
Dyrygent: dr Sándor KabdebóChór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu, Serbia
Dyrygent: prof. Zoran Stanisavljević


18 maja (czw.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Akademicki Uniwersytetu im,. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dyrygent: Beata Bielska

Chór im. Dragana Szuplewskiego Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, Macedonia
Dyrygent: Saszo Tatarczewski

Orkiestra Kameralna Melodii Ludowych Uniwersytetu im. Mehmeta Akifa Ersoya w Burdurze, Turcja
Dyrygent: Prof. Zeki Nacakci19 maja (pt.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
Dyrygent: dr hab. Dariusz Zimnicki

Narodowy Chór Akademicki „Biełaja Wieża” Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego, Białoruś
Dyrygent: Irina Angoliuk

Chór Kameralny Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Techniki, Rosja
Dyrygent: Aleksandra Łuzanowa

Chór Kameralny Uniwersytetu Południowej Indiany, Evansville, Stany Zjednoczone
Dyrygent: Daniel R. Craig


20 maja (sob.), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00 – Koncert Finałowy
obowiązują wejściówki: rejestracja na www.cantat.amu.edu.pl; pod nr.telefonu: 604 525 554 lub w czasie koncertów głównych w Auli UAM
Prezentacje uczestników,
Wykonawcy:
Chóry uczestniczące w Festiwalu
PRAWYKONANIE: Amor i Psyche Miłosza Bembinowa na chór, big band, orkiestrę smyczkową

Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu (przygotowanie: dr Patryk Piłasiewicz)
Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Mehmeta Akifa Ersoya w Burdurze, Turcja (przygotowanie: Prof. Zeki Nacakci)
Orkiestra Kameralna UAM (przygotowanie: dr Aleksander Gref)dyrygent: dr Miłosz BembinowZAPRASZAMY!


UAM – pasja dobrze wykształcona

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus