II Debata Akademicka "Czy środowisko naturalne w Polsce jest pod ochroną?"
Wydarzenie, rozpoczyna się 22-05-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zapraszają na II Debatę Akademicką pod hasłem "Czy środowisko naturalne w Polsce jest pod ochroną?". Dyskusja odbędzie się 22 maja o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych w sali 4.1 (ul. Towarowa 55).

   _
   _

II Debata Akademicka pod hasłem "Czy środowisko naturalne w Polsce jest pod ochroną?"

W dyskusji wezmą udział: 

  • dr Łukasz Kaczmarek – Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt, Wydział Biologii UAM,
  • dr hab. Piotr Klimaszyk – Zakład Ochrony Wód, Wydział Biologii UAM,
  • prof. dr hab. Zenon Foltynowicz, prof. zw. UEP – Katedra Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych, Wydział Towaroznawstwa UEP,
  • dr Joanna Mazurkiewicz – Katedra Polityki Gospodarczej i Samorządowej, Wydział Ekonomii UEP.

Moderatorem dyskusji będzie dr Krzysztof Gołata – Katedra Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations, Wydział Ekonomii UEP.


ZOBACZ: Zapowiedź debat akademickich Zobacz zapowiedź Debaty


Debaty akademickie pod patronatem Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Idea Debat Akademickich o ważnych procesach i zjawiskach współczesności pojawiła się w toku spotkań rektorów obu uczelni i stanowiła odpowiedź na oczekiwania znacznej części środowiska naukowego. Wiele wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie budzi niepokój. Załamuje się dotychczasowy ład, a nawet wiara w demokrację liberalną, postęp cywilizacyjny
i pokój. Brakuje zarówno pogłębionych ocen tego, czego jesteśmy świadkami, jak i nowych inspirujących idei o szerszym zasięgu. Dyskurs publiczny zdominowała agresja, język nienawiści i obelg oraz powszechne głoszenie nieprawdy. Naszym obowiązkiem jest krytyczne intelektualne zaangażowanie w otaczającą nas rzeczywistość i dbałość o standardy publicznej dyskusji. Temu właśnie mają służyć Debaty Akademickie. Chcemy rozmawiać o aktualnych „gorących” tematach, ale w sposób merytorycznie pogłębiony, racjonalny i wyważony.

Debaty będą odbywały się raz w miesiącu naprzemiennie w budynkach UAM i UEP. W każdej z nich będzie uczestniczyć moderator oraz 4-6 pracowników obu uczelni. Każda debata będzie trwała około 2 godzin.

Debaty są adresowane przede wszystkim do samego środowiska akademickiego. Zależy nam, aby poprzez udział w nich dokonywała się jego integracja ponad podziałami instytucjonalnymi, dyscyplinarnymi i politycznymi. Chcemy być jednak otwarci także na inne środowiska, w szczególności na osoby, których tematyka debaty dotyczy.

Z tego powodu rozpoczynamy nasz cykl od tematyki samorządowej, ważnej dla każdej społeczności lokalnej, dla wszystkich osób aktywnych publicznie. Niedawno obchodziliśmy 25-lecie odbudowy Polsce samorządności lokalnej. W gronie fachowców (ekonomistów, prawnika, socjologa i geografa społecznego) porozmawiamy o blaskach i cieniach samorządu terytorialnego, o tym co ta reforma zmieniła w naszym życiu, co się powiodło, co można było zrobić lepiej, a co się nie udało. Chcemy poznać opinie specjalistów z obu uczelni, co z tego dorobku trzeba chronić, a co trzeba i można poprawić.

Kolejne debaty poświęcone zostały problematyce samorządu terytorialnego, ochrony środowiska, integracji europejskiej, edukacji, polityki kulturalnej i języka debat publicznych.

Logotypy UAM i UEP

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Julia Ruminiecka

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.