Welfare state model in XXI century - wykład Profesora Stein Kuhnle na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Wydarzenie, trwa od 06-10-2017 do 06-10-2017

Zapraszamy na wykład profesora Steina Kuhnle (Bergen University, Norwegia), który odbędzie się w piątek, 6 października 2017 roku o godzinie 13:30 w sali 43 Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa przy ulicy Umultowskiej 89a.

Stein Kuhnle is Professor of Comparative Politics at the University of Bergen (Norway) and Professor Emeritus at the Hertie School of Governance, where he taught Comparative Social Policy until 2013. He currently serves as honorary professor at the Centre for Welfare State Research at the University of Southern Denmark, and as honorary professor at Fudan University, Shanghai and at Sun Yat-sen University, Guangzhou, China. He is a leading expert on the Nordic Model of Welfare. As a visiting scholar and professor, he has done research and given seminars at the University of California, Berkeley, the London School of Economics and Political Science (LSE), the European University Institute in Florence, the University of Mannheim and at the Australian National University in Canberra. He holds a cand. polit. degree from the University of Bergen, where he directed the Department of Comparative Politics for many years and has taught since 1982.

His publications include: Survival of the European Welfare State (ed.; Routledge, 2000); Modernizing the Korean Welfare State (ed. with Ramesh Mishra, Neil Gilbert and Kyungbae Chung; Transaction Books, 2004); Normative Foundations of the Welfare State: The Nordic Experience (ed. with Nanna Kildal; Routledge, 2005); and The Nordic Welfare State (ed. with Chen Yinzhang, Klaus Petersen and Pauli Kettunen, Shanghai: Fudan University Press, 2010, published in Chinese).

Informację wprowadził/a: Marcin Piechocki