Prawo do posiadania broni. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Wydarzenie, rozpoczyna się 30-10-2017

Koło Naukowe Prawa Amerykańskiego "The American Law Society” działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo do posiadania broni – ostoja wolnej republiki czy relikt przeszłości?”, która odbędzie się 30 października 2017 w Collegium Iuridicum Novum UAM.

Tematyka konferencji obejmować będzie problematykę teoretyczną i praktyczną odnoszącą się do posiadania, i noszenia broni w polskiej, europejskiej oraz amerykańskiej kulturze prawnej, historyczno-społeczne uwarunkowania jej rozwoju oraz wykładnię najważniejszych założeń prawnych II Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Jest to doskonała okazja nie tylko do popularyzacji prawa amerykańskiego w kręgach akademickich, ale również możliwość polemiki pomiędzy prelegentami, studentami oraz uczestnikami nie związanymi ze środowiskiem akademickim, a zainteresowanymi tematem konferencji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji doktorantów i studentów, którzy chcieliby uzupełnić, poszerzyć i podzielić się zdobytą do tej pory wiedzą.

Proponujemy następujące konteksty prezentacji:
- historyczno-społeczne uwarunkowania prawa do posiadania broni
- założenia II poprawki do Konstytucji USA
- prawo do posiadania broni oraz związane z nim kontrowersje i nadużycia
- spory doktrynalne i polityczne wokół prawa do posiadania broni
- prawo do posiadania broni a terroryzm
- zakres prawa do posiadania broni (czego dotyczy, na jakie rodzaje broni zezwala licencje, zezwolenia itp.)
- odpowiedzialność karna za ewentualne nadużycia lub nieszczęśliwe wypadki
- posiadanie broni – prawo czy przywilej?
- czy prawo do posiadania broni ma wpływ na wzrost bezpieczeństwa/przestępczości?
- prawo do posiadania broni w wybranych porządkach prawnych
- prawo do posiadania broni a prawa człowieka
Interdyscyplinarny charakter konferencji zakłada szerokie spektrum rozważań i analiz w obrębie ww. zagadnień.

Uczestnictwo bierne jest darmowe i nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna