Spotkanie z sympatykami Prof. Karla Dedeciusa
Wydarzenie, rozpoczyna się 17-11-2017

Karl Dedecius - Europejczyk z Łodzi, pośrednik między Polską a Niemcami – swoimi książkami oraz kongenialnymi tłumaczeniami zbudował most łaczący oba narody. Jego zaangażowania w rozwój i pogłębienie stosunków polsko-niemieckich nie da się przecenić.

Zaproszeni goście znali Karla Dedeciusa osobiście i przez wiele lat towarzyszyli mu w jego działalności. Winfried Lipscher jako rzecznik prasowy Polsko-Niemieckiego Instytutu ds. Polskich był jednym z pierwszych współpracowników Karla Dedeciusa w Darmstadt. Elżbieta Sobótka jako Konsul Generalny RP starała się o to, aby najważniejsi goście w czasie podróży z lotniska we Frankfurcie nad Menem do Kolonii zatrzymali się choć na chwilę w domu tłumacza. Kiedy w 1997 roku Karl Dedecius opuścił Instytut, prof. Dieter Bingen, jako nowy dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Polskich podjął się zadania kontynuacji dzieła Karla Dedeciusa oraz dalszego rozwoju instytutu. Również i Uniwersytet Europejski Viadrina, reprezentowany przez dra Krzysztofa Wojciechowskiego, stał się powiernikiem dzieła wielkiego tłumacza. To właśnie Viadrinie Karl Dedecius powierzył swoją literacką spuściznę. Podczas dyskusji goście podziela się swoimi wspomnieniami ze spotkań z Karlem Dedeciusem i zastanowią się nad znaczeniem aktualnej roli tłumacza literatury jako pośrednika między kulturami.
Dyskusja odbędzie się w Muzeum Kleista (Faberstraße 6-7, 15230 Frankfurt (Oder)) 17 listopada 2017 o godz. 18:00. Językiem dyskusji będzie język niemiecki. Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Prosimy o zgłoszenia do 10 listopada za pomocą formularza zgłoszeniowego lub mailowo czechowska@europa-uni.de.

Informację wprowadził/a: Ewa Bielewicz – Polakowska