Wystawa zdjęć Włodzimierza Puchalskiego - ZIELONE KSIĄŻKI
Wydarzenie, rozpoczyna się 14-11-2017

Zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć Włodzimierza Puchalskiego pt. „ZIELONE KSIĄŻKI”. Dnia 14 listopada 2017 o godz. 11:00 na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. B. Krygowskiego 10, Galeria Pod Kopułą. Podczas wystawy Tomasz Ogrodowczyk (Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu, Leśne Studio Filmowe) opowie o długotrwałym procesie wznawiania zielonych książek Włodzimierza Puchalskiego z tzw. Zielonej serii

(Bezkrwawe łowy, Wyspa kormoranów, Wśród trzcin i wód oraz W krainie łabędzia), a więc o trzyletnich poszukiwaniach w Muzeum Niepołomickim (gdzie zdeponowane są oryginalne negatywy Puchalskiego) zdjęć do wznowienia ww. albumów. Czas ten jednak pozwolił zapoznać się z archiwum i odnaleźć niemal wszystkie oryginalne negatywy, które zeskanowano, a otrzymane w formie plików pozytywy poddano skrupulatnej, cyfrowej rekonstrukcji, usuwając z nich rysy, ślady kurzu oraz ubytki w obrazie. W ten oto sposób ów czasochłonny i mozolny proces pozwolił na zaprezentowanie zdjęć Mistrza w nowej, doskonałej jakości. Opowiadania, które towarzyszyły zdjęciom w każdym z czterech albumów z lat 1951-56, w nowych wydaniach nie występują już w formie drukowanej. Postanowiono je ożywić i nagrać w studiu z aktorami w formie słuchowisk. Tłem dla tych opowieści jest przyroda i dźwiękowy charakter miejsc, w których toczy się akcja. Wszystkie opowiadania znalazły się w poszczególnych książkach na płytach CD w formie plików MP3.

W nagraniach wzięli udział znani i utytułowani aktorzy polskiej sceny filmowej i teatralnej. Główną rolę, a więc postać Włodzimierza Puchalskiego znakomicie i z niebywałym wyczuciem tematu odegrał Włodzimierz Press, jego żonę Izę zagrała Anna Seniuk, subtelnie wplatając delikatność kobiety w ciężkie warunki pracy nad fotografią i filmem przyrodniczym w trudnym, powojennym czasie i terenie. Spośród innych aktorów wystąpili m.in.: Wiktor Zborowski, Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak, Stanisław Brudny, Emilia Krakowska, Marian Opania, Janusz Zadura, Henryk Gołębiewski,  Marcin Kwaśny oraz plejada niesamowitych dzieciaków i starszych naturszczyków.

Tomasz Ogrodowczyk zobrazuje również przywracanie pamięci o Włodzimierzu Puchalskim niepublikowanymi wcześniej fotografiami oraz krótkimi filmami zrealizowanymi podczas prac nad wznawianiem Zielonej serii.

Wszystkie albumy wydały Lasy Państwowe.

Zielona seria w liczbach:

1500 odszukanych i zeskanowanych zdjęć,

1200 zdjęć zrekonstruowanych,

1250 godzin prac nad rekonstrukcją zdjęć,

750 godzin na przygotowanie zdjęć do druku i ponowny skład,

153 godziny prac w studiu nagraniowym,

400 godzin montażu dźwięku,

53 aktorów i naturszczyków biorących udział w nagraniach,

31 godz. 42 min. – tyle trwają wszystkie opowiadania (80) w czterech albumach.

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński