Kobiety atomu na UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 12-06-2018

12 czerwca 2018 roku dr hab. Tomasz Pospieszny z Wydziału Chemii UAM opowie o swojej książce "Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej". Książka jest częścią trylogii kobiet atomu autorstwa naukowca z UAM. Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

"Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej", która ukazała się w wydawnictwie Novae Res to opowieść o kobiecie niezwykle pracowitej, o wielkim umyśle i charakterze, o ogromnym dorobku naukowym, a przy tym serdecznej, pełnej ciepła i szacunku dla innych. Austriacka uczona była nominowana aż czterdzieści osiem razy do Nagrody Nobla i gorąco rekomendowana przez samego Nielsa Bohra oraz Maxa Plancka, nigdy jednak nie została wyróżniona tą prestiżową nagrodą, choć na nią z pewnością zasłużyła.

Autor książki dr hab. Tomasz Pospieszny związany jest z Wydziałem Chemii UAM. Poznaniak i bibliofil. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Joliot-Curie oraz Lise Meitner. Ponadto pasjonuje się zamkami, czasem Jagiellonów i Tudorów. Jest także członkiem Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. Tematyka badawcza, którą podejmuje, koncentruje się m.in. na: chemii organicznej i bioorganicznej, chemii produktów naturalnych, chemii mikrobiocydów, syntezie organicznej, fizykochemii organicznej, analizie spektroskopowej.

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2018 roku o godzinie 18:00 w Austriackim Ośrodku Kultury UAM przy ul. Zwierzynieckiej 7. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt z organizatorami: tel. 61 829 24 24.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald