Szkolenia dla pracowników/czek administracji "Uczelnia wobec zaburzeń psychicznych. Komunikacja ze studentami z trudnościami natury psychicznej"
Wydarzenie, trwa od 06-09-2018 do 07-09-2018

Biuro ds. Studentów z Niepełnosprawnościami serdecznie zaprasza pracowników administracji do udziału w dwudniowym szkoleniu z zakresu pracy ze studentami z trudnościami natury psychicznej i poznawczej. Do Państwa wyboru oferujemy dwa terminy: 6-7 września  - grupa I, a także 10-11 września br.  - grupa II.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

• Pracowników/czek dziekanatów
  • Pracowników/czek bibliotek
  • Pracowników/czek administracji zajmujący się obsługą studentów, doktorantów lub kandydatów

Terminy i miejsce

6-7 września 2018 - grupa I

10-11 września 2018 - grupa II

w godz. 8:30-14:30. Sala A w Domu Studenckim DS "Jowita" ul. Zwierzyniecka 7 w Poznaniu

Cel szkolenia

Kluczowym celem szkolenia jest rozwijanie umiejętności komunikowania się ze studentami z zaburzeniami psychicznymi, a także zadbanie o własny dobrostan w trudnych sytuacjach.

Informacje o prowadzącym

Zajęcia prowadzi Beata Janiczek-Lasota – Dyrektor Merytoryczny i wieloletni Partner firmy Optima. Psycholog, certyfikowany coach i trener. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla uczelni wyższych m.in. Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum UJ, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Leona Koźmińskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Poza specjalizacją trenerską i coachingową ukończyła moduły specjalizacyjne z zakresu psychoterapii zaburzeń nerwicowych, psychoterapii uzależnień, psychopatologii oraz postępowania z pacjentem chorym psychicznie. Odbyła również staże w warszawskich szpitalach na oddziałach psychiatrycznych.

Forma szkolenia

Szkolenie ma charakter wykładowo-warsztatowy, będzie dostarczać niezbędnej wiedzy, ale również angażować doświadczenia pracowników dziekanatów i bibliotek związane ze studentami z  trudnościami natury psychicznej. Uczestnicy otrzymają certyfikaty udziału. Liczba miejsc jest ograniczona do 15 osób.

1. Zaburzenia psychiczne a uczelnie:

a) czym jest zaburzenie psychiczne?

b) skala problemu w środowisku akademickim,

c) odpowiedzialność i rola pracownika uczelni.

2. Kluczowe zaburzenia psychiczne zgodnie z międzynarodową klasyfikacją

a) zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10:

b) zaburzenia afektywne (depresyjne, dwubiegunowe),

c) zaburzenia psychotyczne (schizofrenia, urojeniowe),

d) zaburzenia nerwicowe (dysocjacyjne, lękowe),

e) zaburzenia osobowości (m.in. osobowość dyssocjalna, psychopatyczna, narcystyczna, bierno-agresywna, paranoiczna, socjopatyczna),

f) zaburzenia odżywiania,

g) zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki),

h) zaburzenia zachowania osób dorosłych,

i) odróżnianie zaburzeń psychicznych od agresji i roszczeniowości.

3. Jak wspierać edukacyjnie osoby z zaburzeniami psychicznymi?

a) trudności edukacyjne,

b) jak dostosować metody edukacyjne?

c) najczęściej popełniane błędy.

4. Jak zareagować w sytuacji kontaktu ze studentem zachowującym się w sposób agresywny/roszczeniowy:

a) techniki reagowania na agresję,

b) techniki reagowania na postawę roszczeniową

5. Jak komunikować się ze studentami z zaburzeniami psychicznymi:

a) budowanie atmosfery opartej na tolerancji, otwartości, bezpieczeństwie i zaufaniu,

b) wsparcie studenta i informowanie o możliwościach uzyskania specjalistycznej

c) technika dialogu wyciszającego i domykającego trudne emocje studenta

d) reagowanie w trudnych sytuacjach.

6. Techniki radzenia sobie z negatywnymi emocjami w trudnych sytuacjach wynikających z kontaktu z osobami zaburzonymi:

a) jak poradzić sobie z trudną sytuacją? Technika behawioralno-poznawcza

b) diagnoza 4 negatywnych strategii reagowania w trudnej sytuacji,

c) rozwijanie umiejętności stosowania 5 pozytywnych strategii ułatwiających

d) najczęściej popełniane błędy i punkty zapalne.

Zgłoszenia przyjmuje: Pani Karolina Domagalska Nowak knowak@amu.edu.pl, tel. 61 829 23 31

UWAGA: LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. LICZY SIĘ KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ

W zgłoszeniu prosimy o podanie wybranej przez Państwa grupy i terminu:

grupa I -  6-7 września 2018,

grupa II - 10-11 września 2018

Organizatorzy szkolenia

Szkolenie jest organizowane przez Biuro ds. Studentów z Niepełnosprawnościami w ramach pilotażowego projektu wsparcia zdrowia psychicznego na UAM, pod patronatem Prorektor ds. studenckich prof. Bogumiły Kaniewskiej.

Więcej informacji o możliwym wsparciu ze strony Biura znajdziecie Państwo na stronie: https://studenci.amu.edu.pl/studia/niepelnosprawni

Szczegółowych informacji udzielają:

W sprawach organizacyjnych: Pani Karolina Domagalska Nowak knowak@amu.edu.pl, tel. 61 829 23 31

W sprawach programu szkolenia: Anna Rutz arutz@amu.edu.pl, tel. 61 829 20 55

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Informację wprowadził/a: Anna Rutz