Informacje dla mediów

Rzecznik prasowy Uniwersytetu

Małgorzata Rybczyńska

 adres e-mail: uamrzecznik@amu.edu.pl
telefon: +48 61 829 40 30 | mobile: +48 662 099 140

Biuro prasowe

Kontakt z pracownikami Biura Prasowego


Zarządzenie Rektora w sprawie powołania Biura Prasowego

Poznańska Nagroda Literacka – briefing
Wiadomość, opublikowana 21-04-2017

Pisarz a jednocześnie naukowiec – tyle możemy dziś zdradzić na temat laureata tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Jego nazwisko poznamy podczas briefingu prasowego w poniedziałek, 24 kwietnia o 15.00, w Gabinecie Rektora (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1). Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Podczas tego spotkania ogłoszone zostaną także nazwiska trzech nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Więcej...
20 lat nauki i sztuki
Wiadomość, opublikowana 21-04-2017

Od 1997, poznańskie uczelnie wyższe organizują festiwal naukowo-artystyczny, aby zaszczepić w mieszkańcach Poznania i okolic zainteresowanie różnymi dyscyplinami nauki czy sztuki.

Więcej...
Maj z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 21-04-2017

Znamy już program tegorocznej Wielkiej Majówki UAM 2017. O harmonogramie uniwersyteckiego święta mówili w piątek 21.04, na konferencji prasowej przedstawiciele Władz Rektorskich oraz organizatorzy poszczególnych wydarzeń. W planach na nadchodzący miesiąc są m.in. majówka w Ogrodzie Botanicznym UAM, studenckie Wielkie Grillowanie czy bicie rekordu Guinnessa w przysiadach podczas Dnia Sportu.

Więcej...
Prof. Schumacher z medalem za zasługi
Wiadomość, opublikowana 20-04-2017

20 kwietnia 2017 r., w Gabinecie Rektora UAM, medalem Za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odznaczony został prof. Leonhard Schumacher. Akademik jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, a zarazem jednym z najwybitniejszych badaczy niemieckich, zajmujących się dziejami starożytnego Rzymu. Od wielu lat współpracuje z Wydziałem Historycznym oraz Instytutem Kultury Europejskiej UAM. Dzięki prof. Schumacherowi na stypendiach naukowych w Kilonii, Duisburgu i Moguncji przebywali nie tylko naukowcy, ale także studenci w ramach programów Socrates, Erasmus, a także grantom DAAD.

Więcej...
Uniwersytet śpiewa po raz 13
Wiadomość, opublikowana 19-04-2017

23 kwietnia zainaugurowany zostanie w Poznaniu XIII Międzynarodowy Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2017”. Wydarzenie, które od 1998 roku gromadzi w Poznaniu najlepsze uniwersyteckie chóry i zespoły wokalne z całego świata, potrwa do 20 maja. Wówczas w Auli UAM odbędzie się Koncert Finałowy.

Więcej...
Zwierzęta w Bibliotece
Wiadomość, opublikowana 19-04-2017

W Bibliotece Uniwersyteckiej UAM nie zabraknie trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów. Od najbliższego piątku do poniedziałku (21-24.04) potrwa tam konferencja „Troska i Okrucieństwo o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu”, poświęcona studiom nad zwierzętami (animal studies).

Więcej...
Prawa człowieka w oczach akademików, prasy i organizacji pozarządowych
Wiadomość, opublikowana 18-04-2017

„Polityka Unii Europejskiej w dziedzinie praw człowieka wobec ONZ i organizacji regionalnych” to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się od 21 do 22 kwietnia w salach Delta i Epsilon Wydziału Prawa i Administracji UAM (Aleja Niepodległości 53). Spotkanie podsumuje wyniki projektu badawczego „Fostering human rights among European (external and internal) policies”, dotyczących roli UE jako aktywnego uczestnika mechanizmów międzynarodowej ochrony praw człowieka ONZ oraz partnera dla regionalnych systemów ochrony tych praw w Europie i poza nią.

Więcej...
Guru Internetu i UAM
Wiadomość, opublikowana 13-04-2017

W czwartek, 13 kwietnia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał porozumienie o współpracy z firmą Netguru. Organizacja świadczy kompleksowe usługi konsultingowe z zakresu tworzenia aplikacji webowych i mobilnych, integracji systemów, a także projektowania i tworzenia autorskich rozwiązań programistycznych dla klientów z Europy Zachodniej, Azji, Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Więcej...
Mistrzynie świata z UAM
Wiadomość, opublikowana 12-04-2017

Drużyna florecistek w składzie Julia Walczyk, Julia Chrzanowska (KU AZS UAM Poznań), Renata Tomczak (IKS Leszno) i Beata Żurowska (Wrocławianie) wywalczyła złoty medal Mistrzostw Świata Juniorek we florecie, które odbyły się 10 kwietnia w bułgarskim Płowdiw. Z tej okazji 12 kwietnia, o godz. 10:15, w Gabinecie Rektora, prorektor ds. studenckich, prof. Bogumiła Kaniewska wręczyła upominki mistrzyniom świata z UAM.

Więcej...
Najlepsi doktorzy i najlepsi magistrzy z UAM
Wiadomość, opublikowana 11-04-2017

Już po raz 13 w Poznaniu wybrano najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione w uczelniach i placówkach naukowych Poznania, których autorzy podejmowali problematykę związaną ze stolicą Wielkopolski. Laureatów „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” i „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską” uhonorowano dziś, podczas uroczystości w Urzędzie Miasta. Jest wśród nich 6 osób z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Panta rhei
Wiadomość, opublikowana 09-04-2017

Ponad 500 uczniów z północnej Wielkopolski wzięło udział w realizowanym przez Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UAM w Pile przedsięwzięciu edukacyjno-społecznym „Nasze Wody – obiekt w realiach społecznych miejscowości”. Pomysł polegał na „adopcji” najbliższego zbiornika wodnego i praktycznej nauce terenowej. Uczniowie zwracali uwagę innym uczniom i mieszkańcom, na rolę, jaką pełni dany ekosystem wodny i na to, jak należy go chronić. Ponadto poruszane były wątki kulturowo-historyczne Krajny (pogranicza Wielkopolski i Pomorza), zwłaszcza zachowania krajeńskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, w tym w kontekście polsko-niemieckiej historii tego regionu.

Więcej...
Prof. Teresa Rabska odznaczona medalem Homini Vere Academico
Wiadomość, opublikowana 07-04-2017

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego (1950 r.), specjalistka prawa gospodarczego publicznego, autorka ponad 100 publikacji – prof. Teresa Rabska została uhonorowana medalem Homini Vere Academico. Odznaczenie wręczył jej dziś (7 kwietnia) JM Rektor prof. Andrzej Lesicki.

Więcej...
Wizyta Ambasadora Francji na UAM
Wiadomość, opublikowana 07-04-2017

JM Rektor prof. Andrzej Lesicki spotkał się w piątkowy ranek z Ambasadorem Francji. Pierre Lévy złożył wpis w księdze pamiątkowej.

Więcej...
Wspaniałe stulecie
Wiadomość, opublikowana 05-04-2017

7 maja 1919 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, jak początkowo nazywano Uniwersytet Poznański – obecnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już za dwa lata uczelnia będzie świętować jubileusz 100-lecia. Przygotowania do tych obchodów już trwają. W środę, 5 kwietnia powołano Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. W jego skład weszły władze: UAM oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. Uczelnie te wywodzą swoje początki z wyłączonych po II wojnie światowej z Uniwersytetu Poznańskiego fakultetów.

Więcej...
Biegiem na UAM
Wiadomość, opublikowana 05-04-2017

Przebiegną 5 lub 10 kilometrów i wesprą podopiecznych fundacji „Dar Szpiku” – uczestnicy „Uniwersyteckiej ZaDyszki im. Jerzego Żeligowskiego”. Po raz IV wyruszą w trasę 22 kwietnia na terenie Kampusu Morasko, pod honorowym patronatem Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM.

Więcej...
Śladami pracy organicznej - konkurs
Wiadomość, opublikowana 06-04-2017

Biuro Prasowe informuje o konkursie fotograficznym pod hasłem „Śladami organiczników” skierowanym do studentów uczelni publicznych miasta Poznania.

Kim byli organicznicy? Co po sobie pozostawili? Czy ślady pracy organicznej można znaleźć jedynie w podręcznikach do historii, czy może widoczne są do dziś? Wszystkich studentów uczelni publicznych miasta Poznania, którzy pasjonują się fotografią, zapraszamy do wzięcia udziału w 2. edycji konkursu fotograficznego „Śladami organiczników”. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie zdjęć, które zobrazują współczesne oblicza działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu Wielkopolski, a równocześnie nawiążą do dziedzictwa pracy organicznej. Dwanaście najlepszych prac złoży się na wystawę – być może to właśnie Wasze fotografie zostaną tam zaprezentowane? Znalezienie się w finałowej dwunastce to jeszcze nie wszystko. Spośród wybranych prac Komisja Konkursowa wyłoni laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Autorzy najlepszych prac otrzymają odpowiednio – 3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł brutto!

Więcej...
Pomóżcie podtrzymać ogień Smoka – apelują studenci!
Wiadomość, opublikowana 22-03-2017

W 2007 r. Bartosz Smok Smoczyński dowiedział się, iż choruje na amyloidozę. Choroba prowadzi do upośledzenia organów wewnętrznych. Jego historia to momenty nadziei przeplatane dramatycznymi rokowaniami i kolejnymi wylewami. Bartek jest absolwentem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i właśnie studenci tego wydziału postanowili mu pomóc. O wsparcie apelują do całej akademickiej społeczności Poznania. 27 kwietnia o 18.00 w Auli UAM zaplanowali koncert charytatywny na rzecz Bartka.

Więcej...
VI Kongres Kół Naukowych UAM
Wiadomość, opublikowana 01-03-2017

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Stanisław Trociuk, zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich będą gośćmi panelu, który zainauguruje VI Kongres Kół Naukowych UAM w Poznaniu. Ogólnopolska konferencja pod hasłem „Społeczeństwo obywatelskie”, odbędzie się w dniach 16 - 17 maja 2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji UAM.

Więcej...
Nowa rzecznik prasowa
Wiadomość, opublikowana 07-02-2017

Małgorzata Rybczyńska, wieloletnia dziennikarka Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu, Radia Merkury. Była szefem działu informacji oraz sekretarzem programu. Cały czas pracowała także jako reporterka. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako starszy wykładowca prowadzi zajęcia ze studentami dziennikarstwa na WNPiD. Swoim doświadczeniem w pracy z mediami dzieliła się podczas szkoleń m.in. z samorządowcami, pedagogami oraz organizacjami samorządowymi.

Więcej...

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.