Oni przełamują bariery
Wiadomość, opublikowana 07-03-2017

Niemal 60 reprezentantów uczelni z całej Polski zapowiedziało swój udział w konferencji „Doskonalenie form wspierania studentów z niepełnosprawnościami w szkolnictwie wyższym”, która odbędzie się w dniach od 3 do 5 marca na terenie Wydziału Historycznego UAM. Będą wśród nich zarówno sami zainteresowani, jak również ich pełnomocnicy funkcjonujący w szkołach wyższych.

Spotkanie studentów i ich pełnomocników może być okazją do zwrócenia uwagi na fakt, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od wielu lat sukcesywnie wdraża strategię uczelni bez barier tak, aby osoby z różnymi ograniczeniami sprawności mogły studiować na równych prawach ze swoimi rówieśnikami. Można wymienić nie tylko przystosowanie większości obiektów uniwersyteckich do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi czy funkcjonowanie na UAM Biura Pełnomocnika Rektora UAM ds. Studentów Niepełnosprawnych oraz Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”. UAM jako pierwsza uczelnia w kraju wprowadził dla studentów z niepełnosprawnościami alternatywne zajęcia WF prowadzone przez wykwalifikowanych magistrów fizjoterapii, a jako jedyna uczelnia w Poznaniu organizuje transport studentów z niepełnosprawnością narządu ruchu, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie korzystać ze środków transportu publicznego. Powyższe to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych na naszej uczelni w ramach wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Na piątek zaplanowano wspólną debatę dotyczącą współpracy na rzecz wspierania studentów z niepełnosprawnościami, sobota będzie dniem, w którym uczestnicy podzielą się na grupy. Żacy wezmą udział w zajęciach dotyczących mediacji, zrzeszeń oraz w debacie o wspólnym działaniu. W tym samym czasie pełnomocnicy i wybrani przez zrzeszenie „Ad Astra” studenci będą podczas warsztatów starali się wypracować metodą design thinking dobre praktyki we wspieraniu studentów z niepełnosprawnościami.

Program konferencji „Doskonalenie form wspierania studentów z niepełnosprawnościami w szkolnictwie wyższym” znajduje się w załączniku.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Książkiewicz