Trzy poznańskie uczelnie zjednoczyły siły dla informatyków
Wiadomość, opublikowana 10-04-2017

Google i Facebook to na początku były studenckie start-upy. Dobre warunki do rozwoju takich właśnie, na początku, małych firm informatycznych chce stworzyć powołana przez trzy poznańskie uczelnie spółka Innowacje Poznańskie. W piątek (31.03.2017) Rektorzy: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki, Politechniki Poznańskiej, prof. Tomasz Łodygowski oraz Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Maciej Żukowski, podpisali w tej sprawie umowę. UAM w spółce będzie reprezentowany przez Wydział Matematyki i Informatyki.

Na rynku mamy niedobór informatyków. W Wielkopolsce w przeliczeniu na 10 tys. Mieszkańców kształcimy 2-3 razy mniej informatyków, biorąc pod uwagę np. woj. Małopolskie.
Poznańskie Innowacje będą organizatorem konkursów kierowanych do studentów kierunków informatycznych oraz młodych osób pracujących w branży IT. Twórcy spółki liczą, że wsparcie finansowe laureatów konkursów pozwoli im na rozwój oraz zakładanie własnych firm i przyciągnięcie tych najlepszych absolwentów.
- Nie chcemy konkurować – potrzeby są bardzo duże i dobrze się stało, że trzy poznańskie uczelnie kształcące informatyków będą współdziałać. Każdy ma inne kompetencje. Politechnika Poznańska to technologia, Uniwersytet to nauki matematyczne a Uniwersytet Ekonomiczny np. e-commerce. – mówi Prorektor UAM ds.informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczych, prof. Marek Nawrocki. Doświadczenie pokazuje, że właśnie w obszarze informatyki łatwo jest założyć małą firmę i w ciągu kilku lat ją rozwinąć. Najwięcej star- upów zakładają właśnie studenci.
Inicjatywa stworzenia spółki narodziła się 4 lata temu, kiedy to naukowcy postanowili stworzyć środowisko życzliwe dla młodych osób rozpoczynających pracę w branży IT, by Ci zechcieli pozostać na terenie Wielkopolski. Autorzy pomysłu wierzą, że współdziałanie przyniesie większy skutek niż suma działań konkurujących ze sobą podmiotów.