Zwierzęta w Bibliotece
Wiadomość, opublikowana 26-04-2017

W Bibliotece Uniwersyteckiej UAM nie zabraknie trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów. Od najbliższego piątku do poniedziałku (21-24.04) potrwa tam konferencja „Troska i Okrucieństwo o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu”, poświęcona studiom nad zwierzętami (animal studies).

Animal studies to, jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, nowa dziedzina nauki, która łączy poszukiwania filozoficzne, historyczne, psychologiczne, przyrodnicze, literaturoznawcze i inne zogniskowane na zwierzętach obecnych w przestrzeni ludzkiego życia, a także na ludzkich sądach o zwierzętach i postawach wobec nich. Nie pomija kwestii moralnego statusu zwierząt, sposobu ich traktowania przez ludzi, a także konsekwencji ludzkiej wobec zwierząt działalności - na przykład degradacji środowiska powodowanej przez skalę chowu przemysłowego czy ludzką ingerencję w naturalne ekosystemy.

Preludium do wydarzenia będzie pokaz filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, na podstawie książki autorstwa Olgi Tokarczuk, który odbędzie się w czwartkowy wieczór, 20 kwietnia, o godz. 21:00 w Kinie Muza. Wśród dodatkowych atrakcji dla uczestników konferencji można wymienić także możliwość zapoznania się z księgozbiorem animal studies Biblioteki Uniwersyteckiej w ramach czytelni Animal Liberation oraz stoiska organizacji Viva! i Otwarte Klatki, a także poznańskich roślinnych jadłodajni, które na miejscu serwować będą dania kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać prelekcji zaproszonych naukowców, w tym prof. Andrzeja Elżanowskiego, członka wielu międzynarodowych stowarzyszeń naukowych oraz komitetów i rad naukowych, m.in. Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, który opowie o „perspektywie na poważniejsze traktowanie podmiotów pozaludzkich” czy prof. Wojciecha Pisuli z Instytutu Psychologii PAN oraz Collegium Humanitatis, członeka Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach („Cierpienie a poziomy złożoności życia psychicznego”). Interesująco zapowiadają się także wystąpienia naukowców z UAM. Prof. Przemysław Czapliński z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zaprezentuje temat: „Troskliwe okrucieństwo, albo co w dzisiejszej Polsce łączy kobiecy brzuch, drzewa i węgiel”, natomiast prof. Hanna Mamzer z Wydziału Nauk Społecznych spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy można pogodzić interesy ludzi i innych zwierząt. Wśród gości nie zabraknie także znanych działaczy: m.in. Dariusza Gzyry czy Zenona Kruczyńskiego.

Dodatkowe informacje oraz program wydarzenia znajdują się na stronie: http://www.troskaiokrucienstwo.pl/

Informację wprowadził/a: Agnieszka Książkiewicz