Uniwersytet śpiewa po raz 13
Wiadomość, opublikowana 28-04-2017

23 kwietnia zainaugurowany zostanie w Poznaniu XIII Międzynarodowy Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2017”. Wydarzenie, które od 1998 roku gromadzi w Poznaniu najlepsze uniwersyteckie chóry i zespoły wokalne z całego świata, potrwa do 20 maja. Wówczas w Auli UAM odbędzie się Koncert Finałowy.

Podczas „Universitas Cantat” zabrzmią dźwięki od muzyki dawnej, odkrytej w bibliotekach zakonnych, poprzez muzykę etniczną, turecką (na oryginalnych instrumentach), bałkańską, ortodoksyjną, wschodnią, amerykańską, jazzową, religijną i świecką. W ramach festiwalu odbędzie się: 9 koncertów w różnych poznańskich miejscach koncertowych, 4 koncerty główne w Auli UAM oraz 8 koncertów w regionie. Dodatkowo zaprezentowana zostanie wystawa plastyczna artystów związanych z kaliskim Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM, odbędą się warsztaty dla zespołów liturgicznych, działających przy duszpasterstwach akademickich, a także Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkół Średnich.

Co roku festiwal kończy wspólne wykonanie dzieła współczesnego polskiego kompozytora. Jak informują organizatorzy, w 2017 roku będzie to ponownie utwór Miłosza Bembinowa. Autor stworzył dzieło Amor i Psyche do tekstu mitu wg Apulejusza na chór, big-band i smyczki. Kompozytor za cel stawia sobie zbudowanie nowoczesnego pomostu między warstwą semantyczną, a współczesnym odbiorcą, oczekującym możliwie komunikatywnego języka muzycznego. Kompozytorowi nieobce jest użycie m.in. współczesnych środków ekspresji wokalnej (szept, mowa, krzyk), ale także tradycyjnej melodyki, czy rzetelnie brzmiącej harmonii. Kojarzona z amerykańską muzyką połowy XX wieku stylistyka big-bandu zostanie zderzona ze współczesnym traktowaniem instrumentów smyczkowych i wielkiego chóru festiwalowego. Z całą pewnością „Amor et Psyche” stanie się więc bardzo oryginalną pozycją w literaturze wokalno-instrumentalnej.

Podczas dotychczasowych dwunastu festiwali publiczność miała okazję podziwiać ponad 110 chórów z ponad 30 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Rosja (Irkuck), USA, Meksyk, Brazylia, Portoryko, Filipiny, RPA czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy jej organizacją zajmuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Dyrektorem festiwalu jest prof. Krzysztof Szydzisz.

Dodatkowe informacje oraz szczegółowy program koncertów znajdują się na stronie: http://cantat.amu.edu.pl

Informację wprowadził/a: Agnieszka Książkiewicz