20 lat nauki i sztuki
Wiadomość, opublikowana 28-04-2017

Od 1997, poznańskie uczelnie wyższe organizują festiwal naukowo-artystyczny, aby zaszczepić w mieszkańcach Poznania i okolic zainteresowanie różnymi dyscyplinami nauki czy sztuki.

W niedzielę, 23 kwietnia, na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbędzie się inauguracja 20. Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, podczas którego wysłuchać będzie można 150 wykładów, wziąć udział w ponad 300 warsztatach i laboratoriach, a także blisko 40 wydarzeniach artystycznych i niecodziennych zajęciach sportowych.
Festiwal to spotkania podczas których każdy może odnaleźć swoją pasję.
Na Wydziale Anglistyki będzie można dowiedzieć się czy oglądając seriale poświęcamy się jedynie rozrywce, czy może jednak się czegoś uczymy, a także poćwiczyć wymowę, aby brzmieć jak królowa Elżbieta II lub Eminem.
Miłośnicy chemii dowiedzą się jak wygląda kuchnia molekularna i będą mieli okazję własnoręcznie przygotować krem do rąk lub perfumy.
W Collegium Mauis, wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat polskich gwar, a także dowiedzieć się, dlaczego ich znajomość sprawia nam przyjemność.
Walki sumo robotów LEGO będzie można podziwiać na Wydziale Fizyki – tam także będzie można dowiedzieć się, jak wykryć atak komputerowy.
Historycy dadzą możliwość stworzenia własnych malowideł paleolitycznych, a także wyjaśnią na czym polega warsztat latającego archeologa.
Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza do Strefy Gier, w której będzie można zagrać w interesujące gry planszowe oraz łamigłówki.
W Collegium Geographicum coś dla siebie znajdą na pewno miłośnicy kosmosu i wszystkiego, co przywędrowało stamtąd na Ziemię. Tam też będzie można poznać historię ziarnka piasku.
Prawnicy postarają się wytłumaczyć, dlaczego prawo jest niezrozumiałe dla zwykłego człowieka oraz jak pomagają owady w kryminalistyce.
To tylko część atrakcji, jakie przygotowali naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym festiwal odbędzie się 26 kwietnia 2017 r.
Szczegółowy program znajduje się na stronie: festiwal.amu.edu.pl