Poznański naukowiec na przełomowych badaniach w Teksasie
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

To przykład na to jak spotkanie w cztery oczy może doprowadzić do współpracy. Poznański fizyk, dzięki nagrodzie Komisji Fulbrighta, jest właśnie częścią półrocznego projektu badawczego prowadzonego na Uniwersytecie w Austin w Teksasie. Doktor Maciej Wiesner współpracuje z jednym z najwybitniejszych amerykańskich naukowców, którego docenił osobiście prezydent USA, Barack Obama. Poznajcie Jego historię…

Ta opowieść zaczyna się na pozór przypadkowo. Doktor Maciej Wiesner, fizyk z UAM w Poznaniu, wyjeżdża na misję gospodarczą zorganizowaną przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny do Las Vegas... To właśnie w sławnym mieście hazardu, na środku pustyni w Nevadzie, od lat odbywają się największe na świecie targi elektroniki oraz nowych technologii, czyli CES (Consumer Electronics Show). Tam poznański naukowiec podczas spotkania z klastrem nanotechnologicznym poznaje doktora Deji Akinwande z Uniwersytetu w Austin w Teksasie. Amerykanin, laureat jednej z najbardziej prestiżowych w USA nagród dla naukowców i inżynierów, którą przyznał mu prezydent Barack Obama, zajmuje się badaniami nad grafenem. Tak struktura złożona z atomów węgla połączyła we współpracy obu uczonych. Doktor Wiesner od lat zajmuje się bowiem między innymi transportem elektronów na grafenie. 


„Misja Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego okazała się strzałem w dziesiątkę. Amerykanie byli zachwyceni naszą dotychczasową pracą. W mig wpadli na wiele pomysłów, które dadzą nam możliwość rozwijania zarówno naszych osiągnieć naukowych jak i Ich dokonań. To początek długiej i owocnej współpracy” – mówi doktor Maciej Wiesner. 


Naukowiec z Teksasu zainteresował się możliwościami wykorzystania poznańskiego dzieła, czyli przenośnego układu pomiarowego do detekcji gazów z wykorzystaniem grafenu, który doktor Wiesner prezentował podczas targów CES. Teraz, dzięki nagrodzie Komisji Fulbrighta, polski fizyk jest częścią półrocznego projektu badawczego w laboratorium doktora Akinwande w Teksasie.


„Ten projekt do świetnym przykład tego, jak praca polskich naukowców jest doceniana na świecie. Musimy tylko wychodzić na ten świat z tą naszą pracą. Misją parków technologicznych, w tym właśnie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, jest tworzenie połączeń między tym co daje szanse na sukces, by powstawało coś co ten sukces przynosi” – mówi profesor Jacek Guliński, dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. 


A celem projektu badawczego, którego częścią jest teraz doktor Wiesner, będzie badanie własności układów 2D poddanych działaniu pola periodycznego, które wymusza zmianę dotychczas poznanych własności fizycznych takich materiałów. Naukowcy wiedzą bowiem, że grafen nie posiada przerwy energetycznej, zatem jego zastosowanie w układach przełączających jako tranzystora jest niemożliwe. Ale według teoretycznych modeli poddanie grafenu działaniu pola periodycznego wymusi zmianę jego własności fizycznych i umożliwi otwarcie wspomnianej przerwy energetycznej. To da nowe możliwości zespołowi doktora Akinwande w budowie tranzystora potrafiącego przełączać sygnał o wysokich częstościach, zaś zastosowana technologia wytwarzania podłoży zawierających macierz periodycznie pozwoli zwiększyć czułość skonstruowanego w Poznaniu czujnika gazu opartego o grafen. Opracowywany czujnik pozwoli na wykrywanie pojedynczych cząsteczek, co pomoże zapobiegać np. skażeniom powietrza w laboratoriach czy wybuchom w kopalniach. Obie strony będą miały więc co świętować, kiedy przypuszczenia naukowców się potwierdzą.

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.