Debaty akademickie pod patronatem UAM i UEP
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

II Debata Akademicka pod hasłem „Czy środowisko naturalne w Polsce jest pod ochroną?” odbędzie się 22 maja 2017 r. o godz.17: 00 w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych w sali 4.1 (ul. Towarowa 55).

W ostatnich miesiącach, w debacie publicznej, ekologia zyskała nowy wymiar, wymiar polityczny. Czy przyniesie on korzyści naszemu przyrodniczemu otoczeniu? To jedno z pytań, na które będą poszukiwali odpowiedzi uczeni Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczestnicy drugiej Debaty Akademickiej będą zastanawiać się także nad kosztami i nieodwracalnymi skutkami ekonomicznymi i społecznymi kontrowersyjnych decyzji w polityce ekologicznej. Czy jako państwo i społeczeństwo prowadzimy racjonalną politykę ekologiczną z myślą o przyszłych pokoleniach. Czy jesteśmy ekologicznie odpowiedzialni? I nie chodzi w tym przypadku o proste hasła tylko o chwilę poważnej refleksji.
W dyskusji wezmą udział:
dr Łukasz Kaczmarek – Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt, Wydział Biologii UAM,
dr hab. Piotr Klimaszyk – Zakład Ochrony Wód, Wydział Biologii UAM,
prof. dr hab. Zenon Foltynowicz, prof. zw. UEP – Katedra Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych, Wydział Towaroznawstwa UEP,
dr Joanna Mazurkiewicz – Katedra Polityki Gospodarczej i Samorządowej, Wydział Ekonomii UEP.
Moderatorem dyskusji będzie dr Krzysztof Gołata – Katedra Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations, Wydział Ekonomii UEP.

Przypominamy, że idea Debat Akademickich o ważnych procesach i zjawiskach współczesności pojawiła się toku spotkań rektorów obu uczelni i stanowiła odpowiedź na oczekiwania znacznej części środowiska naukowego. Wiele wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie budzi niepokój. Załamuje się dotychczasowy ład, a nawet wiara w demokrację liberalną, postęp cywilizacyjny i pokój. Brakuje zarówno pogłębionych ocen tego, czego jesteśmy świadkami, jak i nowych inspirujących idei o szerszym zasięgu. Dyskurs publiczny zdominowała agresja, język nienawiści i obelg oraz powszechne głoszenie nieprawdy. Obowiązkiem akademików jest krytyczne intelektualne zaangażowanie w otaczającą rzeczywistość i dbałość o standardy publicznej dyskusji. Temu właśnie mają służyć Debaty Akademickie, rozmowie o aktualnych tematach, ale w sposób merytoryczny, racjonalny i wyważony.
Debaty są adresowane przede wszystkim do samego środowiska akademickiego. Organizatorom zależy, aby poprzez udział w nich dokonywała się jego integracja ponad podziałami instytucjonalnymi, dyscyplinarnymi i politycznymi. Liczą także na inne środowiska, w szczególności na osoby, których tematyka poszczególnych debat dotyczy.