„Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju”
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

Pracownicy oraz studenci Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w najbliższą niedzielę, 21 maja, o godzinie 17:00, zapraszają do Centrum Kultury Zamek (Scena Nowa) na obchody „Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju”.

W ramach wydarzeń organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a pośród nich:
- Intercultutal Jam Session – wspólny koncert pracowników i studentów Wydziału Neofilologii UAM oraz przyjaciół, prezentujący muzykę i taniec z różnych stron świata, poprzedzony występem teatru Szutnik (Instytut Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej).
- Debatę "Różnorodność kulturowa, różnorodność językowa” dotyczącą szeroko rozumianej polityki językowej i kulturowej w wybranych krajach na świecie oraz w Poznaniu. Udział wezmą: Prorektor UAM prof. Beata Mikołajczyk, Dyrektor Instytutu Filologii prof. Mirosław Loba, prof. Tomasz Wicherkiewicz z Katedry Orientalistyki, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom – dr Marta Mazurek oraz sędzia Jacek Tylewicz.
- czytanie „Małego Księcia” w 15 językach przez 18 lektorów,
- Speed Talking z przedstawicielami kultur całego świata,
- Wielkie wydziałowe gotowanie: kuchnia arabska, turecka, indyjska, koreańska i grecka

Wydarzenia potrwają do poniedziałku 22 maja.

„Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju" to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 57/249 z 22 grudnia 2002 w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w dniu 2 listopada 2001 roku. Rezolucja odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju. Celem obchodów jest promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego. Przyczynienie się do kształtowania postaw tolerancji i otwartości wobec różnorodności kulturowej wśród społeczności akademickiej oraz miasta Poznania. Działanie to wpisuje się w nurt walki z postawami ksenofobicznymi i nacjonalistycznymi.

Szczegółowy program wydarzeń w załączeniu.

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska