Media lokalne ważnym elementem demokracji
Wiadomość, opublikowana 04-10-2017

25-lecie istnienia obchodzi Stowarzyszenie Prasy Lokalnej. Z tej okazji na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (ul. Umultowska 89a) 29 września 2017 r. o godz. 11:00 rozpocznie się Ogólnopolska Konferencja Dziennikarska pod hasłem „Stowarzyszenie Prasy Lokalnej od 25 lat buduje społeczeństwo obywatelskie”. Poznańscy i warszawscy naukowcy przygotowali wystąpienia na temat aktualnych problemów medialnych, które zostały opublikowane w specjalnym wydawnictwie przedkonferencyjnym.

– W książce zamieściliśmy wystąpienia naukowców i praktyków. Gros z nich poświęcona jest roli prasy lokalnej w budowie społeczeństwa obywatelskiego, ale też jakże aktualnym problemom:  prawom pokrewnym  wydawców,  czy próbom regulacji ograniczenia kapitału zachodniego w polskich mediach – pisze we wstępie do publikacji Prezes Zarządu Stowarzyszenia Prasy Lokalnej Jerzy Mianowski. – Od samego początku pojawienia się prasy  sublokalnej i lokalnej zaistniała potrzeba utworzenia stowarzyszenia, które chroniłoby interesy jej niedoświadczonych i nieprofesjonalnych wydawców i dziennikarzy. Wtedy SPL odegrało ważną rolę w integracji środowiska dziennikarzy prasy lokalnej, przekształcania często amatorskich redakcji w profesjonalne zespoły. To był okres heroiczno – społecznikowski, który wraz  z rozwojem prasy lokalnej  dość szybko  przeszedł  w etap rynkowy. Dziś lokalne wydawnictwa prasowe niczym się nie różnią od prasy regionalnej i ogólnopolskiej – kontynuuje Prezes SPL.

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska