99 Inauguracja w UAM
Wiadomość, opublikowana 03-10-2017

99 raz w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zabrzmi „Gaudeamus igitur”. Już w następnym roku akademickim Uczelnia będzie obchodziła 100 rocznicę istnienia. Tymczasem uroczysta inauguracja 2017/2018 odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 2 października, o godzinie 10:00 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego 1.

W czasie uroczystości wyróżnienie „Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis” otrzyma prof. zw. dr hab. Anna Wolff-Powęska – polska historyk idei, profesor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu w latach 1990–2004. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1997 roku, do tej pory otrzymały je 24 osoby – uczeni, którzy, mimo że przeszli na emeryturę byli nadal aktywne.

Rektor wręczy również nagrody „Praeceptor Laureatus” 16 pracownikom Uczelni. Nagrodzeni zostaną także najwybitniejsi studenci: Adrianna Woroch z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Adrian Walkowiak z Wydziału Chemii.

Tradycyjnie podczas uroczystości zostanie wygłoszony wykład inauguracyjny. Tym razem prof. Ewa Domańska opowie o „wartościach społecznych jako metodach badań w humanistyce i naukach społecznych”.

Program uroczystości:
1.    Przemówienie JM Rektora prof. UAM dr. hab. Andrzeja Lesickiego.
2.    Immatrykulacja studentów I roku.
3.    Wręczenie medalu „Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis”.
4.    Przemówienie Przewodniczącego Parlamentu Samorządu Studentów UAM.
5.    Wykład inauguracyjny prof. dr hab. Ewy Domańskiej pt. „Wartości społeczne jako metody badań w humanistyce i naukach społecznych”.
6.    Wręczenie nagród  „Praeceptor Laureatus”.
7.    Wręczenie nagród naukowych I stopnia dla nauczycieli akademickich za wybitny dorobek publikacyjny w roku 2016.
8.    Wręczenie Medali UAM dla wyróżniających się absolwentóa..
9.    Wręczenie nagród najwybitniejszym studentom

Tego samego dnia UAM przywita również w swoich murach studentów zagranicznych. 2 października o godz. 15:30 w Auli UAM rozpoczną się Orientation Days 2017, które potrafią do 4 października. Te kilka dni ma pomóc studentom zagranicznym zaaklimatyzować się w Poznaniu oraz poznać bliżej sam Uniwersytet.

Harmonogram Orientation Days 2017 w załączeniu.

Fot. Przemysław Stanula

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska