Gościnne wykłady na UAM
Wiadomość, opublikowana 09-10-2017

Wraz z początkiem roku akademickiego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedzą zagraniczni naukowcy. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w piątek, 6 października, o godz. 13:30, zaprasza do sali 43 WNPiD przy ul. Umultowskiej 89a, na wykład prof. Stein'a Kuhnle pod hasłem "Welfare state model in XXI century". 4 października natomiast Wydział odwiedził prof. Sebastien Peyrouse. Uczony wygłosił prelekcję pt. "The Globalization of Central Asia: Geopolitical and Economic Implications”.

Stein Kuhnle is Professor of Comparative Politics at the University of Bergen (Norway) and Professor Emeritus at the Hertie School of Governance, where he taught Comparative Social Policy until 2013. He currently serves as honorary professor at the Centre for Welfare State Research at the University of Southern Denmark, and as honorary professor at Fudan University, Shanghai and at Sun Yat-sen University, Guangzhou, China. He is a leading expert on the Nordic Model of Welfare. As a visiting scholar and professor, he has done research and given seminars at the University of California, Berkeley, the London School of Economics and Political Science (LSE), the European University Institute in Florence, the University of Mannheim and at the Australian National University in Canberra. He holds a cand. polit. degree from the University of Bergen, where he directed the Department of Comparative Politics for many years and has taught since 1982.
His publications include: Survival of the European Welfare State (ed.; Routledge, 2000); Modernizing the Korean Welfare State (ed. with Ramesh Mishra, Neil Gilbert and Kyungbae Chung; Transaction Books, 2004); Normative Foundations of the Welfare State: The Nordic Experience (ed. with Nanna Kildal; Routledge, 2005); and The Nordic Welfare State (ed. with Chen Yinzhang, Klaus Petersen and Pauli Kettunen, Shanghai: Fudan University Press, 2010, published in Chinese).

Sebastien Peyrouse was a doctoral and postdoctoral Fellow at the French Institute for Central Asia Studies in Tashkent (1998-2000 and 2002-2005), a Research Fellow at the Slavic Research Center, Hokkaido University in Sapporo (2006), and a Research Fellow at the Woodrow Wilson International Center for Scholars in Washington (2006-2007). In 2008-2012, he was a Senior Research Fellow with the Central Asia-Caucasus Institute & Silk Road Studies Program (SAIS, Johns Hopkins University, Washington D.C.) and with the Institute for Security and Development Policy (Stockholm). He is an Associated Scholar with the Institute for International and Strategic Relations (IRIS, Paris), and with the Fundación para las Relaciones Internacionales y el Diálogo Exterior (FRIDE, Madrid) and a member of the Brussels-based EUCAM (Europe-Central Asia Monitoring).

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska