IV Debata Akademicka – "Uniwersytet a polityka"
Wiadomość, opublikowana 19-10-2017

Czy władze uczelni (rektorzy, senaty, rady wydziałów) powinni wypowiadać się w sprawach publicznych? Czy uczeni powinni zabierać głos w sprawach publicznych? W jakiej roli (obywatela, eksperta, intelektualisty)? Jakie są granice publicznego zaangażowania uczonych i uczelni? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy IV Debaty Akademickiej – wspólnej inicjatywy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Dyskusja pt. „Uniwersytet a polityka” odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 16 października, o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych, sala 4.1 (ul. Towarowa 55).

Prelegentami IV Debaty Akademickiej inaugurującej rok akademicki 2017/2018 będą: prof. Roman Kubicki, prof. Krzysztof Brzechczyn z UAM, prof. Barbara Pogonowska oraz prof. Grzegorz Gołembski z UE.

Idea Debat Akademickich o ważnych procesach i zjawiskach współczesności pojawiła się w toku spotkań rektorów obu uczelni i stanowiła odpowiedź na oczekiwania znacznej części środowiska naukowego. Wiele wydarzeń w Polsce, Europie i na świecie budzi niepokój. Załamuje się dotychczasowy ład, a nawet wiara w demokrację liberalną, postęp cywilizacyjny i pokój. Brakuje zarówno pogłębionych ocen tego, czego jesteśmy świadkami, jak i nowych inspirujących idei o szerszym zasięgu. Dyskurs publiczny zdominowała agresja, język nienawiści i obelg oraz powszechne głoszenie nieprawdy. Władze uczelni uważają, że obowiązkiem uczonych jest krytyczne intelektualne zaangażowanie w otaczającą rzeczywistość  i dbałość o standardy publicznej dyskusji. Temu właśnie mają służyć Debaty Akademickie – rozmowie o aktualnych, „gorących” tematach, ale w sposób pogłębiony, racjonalny i wyważony.

Debaty odbywają się raz w miesiącu naprzemiennie w położonych centralnie budynkach UAM i UEP. W każdej z nich uczestniczy moderator oraz 4 pracowników obu uczelni. Każda debata trwa około 2 godzin.

Debaty są adresowane przede wszystkim do samego środowiska akademickiego. Udział w nich daje możliwość integracji ponad podziałami instytucjonalnymi, dyscyplinarnymi i politycznymi.

Link do filmu zapowiadającego Debatę autorstwa Sekcji Filmowej:

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska