„Posłannictwo książek. Życie i dzieło Karla Dedeciusa”
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

„Posłannictwo książek. Życie i dzieło Karla Dedeciusa” to hasło konferencji, która od 16 do 18 listopada odbędzie się w Collegium Polonicum w Słubicach. – To nestor polsko-niemieckiego pojednania, który ze swoich książek i kongenialnych tłumaczeń zbudował most łączący oba narody. Karl Dedecius, Europejczyk z Łodzi, zmarł w lutym 2016 roku. Jego śmierć dla stosunków polsko-niemieckich jest niepowetowaną stratą – informują organizatorzy konferencji.

Podczas debaty analizie i ocenie zostaną poddane zasługi tłumacza dla porozumienia polsko-niemieckiego, jego dzieło i zaangażowanie w propagowanie kultury. O jego dorobku rozmawiać będą ci, którzy dobrze znali Karla Dedeciusa i z nim współpracowali, oraz ci, którzy z jego nazwiskiem zetknęli się tylko w czasie studiów. Dla obu grup będzie to możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Po konferencji zebrane artykuły ukażą się w planowej publikacji. Prezentacja książki przewidziana jest na czerwiec 2018 roku.

Organizatorami konferencji są Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Polsko-Niemieckim Instytutem Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach.

Konferencja odbędzie się w Collegium Polonicum (sala konferencyjna) oraz w budynku Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Spotkania rozpoczną się w najbliższy czwartek, 16.11.2017 r., o godzinie 14:00. Obrady prowadzone będą w języku polskim i niemieckim. Przewidziane jest tłumaczenie symultaniczne na oba języki.

Program spotkań:
https://www.ub.europa-uni.de/de/benutzung/bestand/stiftung_kdlitarchiv/Veranstaltungen/2017-KD-Konferenz/Programm-Konferenz-KD-2017_10_26.pdf

Fot. Adam Czerneńko

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.