Koncert muzyki Indian Chiquitos w Boliwii
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

Jak odległy jest świat Indian Ameryki Południowej? Będzie można tego doświadczyć podczas koncertu, w czasie którego zostaną zaprezentowane utwory baroku Ameryki Hiszpańskiej. Koncert poprowadzi wybitny znawca muzyki Indian ks. prof. Piotr Nawrot. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 24 listopada, o godzinie 18:30 w budynku A Wydziału Teologicznego UAM (ul. Wieżowa 2/4).

W czasie koncertu artyści przedstawią muzykę społeczności Indian Chiquitos w Boliwii. Ukazane zostanie jej bogactwo, zaczynając od chorału gregoriańskiego, który był znany i praktykowany w misjach, w interpretacji scholii Wydziału Teologicznego UAM, przez muzykę instrumentalną z archiwów boliwijskich, w interpretacji studentów sekcji muzyki dawnej Akademii Muzycznej w Poznaniu, po muzykę chórów z Ameryki okresu Kolonii Hiszpańskiej (od Meksyku po Boliwię), z tekstami w językach Indian, w interpretacji nagrodzonego niedawno w Londynie poznańskiego Chóru Dysonans.

Koncertowi towarzyszyć będzie unikatowa wystawa poświęcona pracy badawczej i osiągnięciom ks. prof. Nawrota oraz kulturze i muzyce społeczności Indian w Boliwii. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia 2017 r.

Ks. prof. Piotr Nawrot SVD od dwóch dekad funkcjonowania Wydziału Teologicznego UAM, dzięki prowadzonym badaniom naukowym, uczestniczy w komentowanych na całym świecie działaniach nad rekonstrukcją jedynego w historii Zachodu spotkania, które miało miejsce przed pięciuset laty: między społecznościami Indian w Ameryce – głównie Guaranów, Chiquitos i Moxos – oraz misjonarzy. Dokonało się ono w kontekście ewangelizacji Indian i przyczyniło się do powstania nowej kultury, w której uczestniczyły oba środowiska: kultura europejska i kultura Nowego Świata, wzajemnie na siebie oddziałując i doprowadzając do powstania nowej kultury – kultury misyjnej, nazywanej często barokiem redukcyjnym, misyjnym, a nawet barokiem społeczności Indian z Ameryki Południowej.