In memoriam Jędrzej Śniadecki
Wiadomość, opublikowana 13-02-2018

28 stycznia 2018 roku, o godz. 17:00 w Auli UAM odbędzie się koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego – polskiego lekarza, biologa, chemika, filozofa i publicysty-satyryka. Ten pochodzący spod Żnina Wielkopolanin, przez lata wykładał na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie na jego wykłady uczęszczał sam Adam Mickiewicz (który o bracie Jędrzeja Śniadeckiego – Janie, pisał: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie/Niż mędrca szkiełko i oko”). Koncert w Auli Uniwersyteckiej rozpocznie obchody urodzin naukowca. W programie: uroczyste otwarcie i wystąpienia zaproszonych gości, emisja filmu pt.: „Jędrzej Śniadecki" w reżyserii Emilii Sadowskiej, koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego: Joanna Marcinkowska – fortepian, CoOperate Orchestra, Krzesimir Dębski – dyrygent, z prawykonaniem utworu „Ku Pamięci Jędrzeja Śniadeckiego".

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem:
UNESCO Polska, UNESCO Litwa, Instytutu Polskiego w Wilnie, Polskiej Akademii Nauk, Litewskiej Akademii Nauk,
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
Patronatami miast Poznania, Krakowa, Wilna, Żnina, Trzemeszna, Samorządu Rejonu Solecznickiego,
Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Litewskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Chemicznego,
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Informujemy także o innych ważnych wydarzeniach w 2018 r., które odbędą się na terenie Republiki Litewskiej. Uroczyste otwarcie obchodów nastąpi w dniu 10.09.2018 r. na terenie historycznego ratusza miasta Wilna natomiast zakończeniem i jednocześnie zwieńczeniem roku obchodów będzie IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Oxygenalia, która odbędzie się w budynku Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie w dniach 11-13.10.2018 r.