Unia Europejska w obliczu nowych wyzwań
Wiadomość, opublikowana 13-02-2018

W dniach 1-2.02.2018 r. w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, której tematem będzie próba wskazania obecnych i przyszłych zagrożeń dla pokojowego i harmonijnego rozwoju Europy oraz Unii Europejskiej. Konferencja będzie płaszczyzną wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat współczesnych problemów starego kontynentu, w tym przede wszystkim zjawisk i procesów wpływających na stan i jakość europejskiego życia społecznego w różnych jego wymiarach.

Zebrani  na konferencji „Europa XXI wieku. Europa i Unia Europejska w obliczu nowych wyzwań” badacze, zajmą się m.in.: ewolucją systemu politycznego w Polsce i Węgrzech po 1989 roku, kryzysu migracyjnego w kontekście bezpieczeństwa w Europie czy użycia środków masowego przekazu w kreowaniu obrazu rzeczywistości.

Organizatorami konferencji są Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej
oraz Collegium Polonicum w Słubicach.

W tym roku  w spotkaniu weźmie udział  350 osób, co jest  frekwencyjnym rekordem w 18 letniej historii konferencji. Wiele osób to badacze z zagranicy (około 25%), między innymi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier, Rosji, Ukrainy, Izraela, Afganistanu, Nigerii.

Spotkanie będzie tłumaczone na angielski, w programie znajdują się panele w trzech językach: polskim, rosyjskim oraz angielskim.

W części plenarnej zapraszamy na wystąpienie Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – dr. Marka Prawdy oraz na debatę z udziałem polityków, w której udział wezmą:

Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Waldemar Sługocki – Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Adam Szłapka – Poseł na Sejm RP

Bartłomiej Wróblewski- Poseł na sejm RP

Więcej informacji znajduje się na stronie:  http://europa21.edu.pl/program-konferencji/