Archiwum informacji

2 3 4 5 6
„Posłannictwo książek. Życie i dzieło Karla Dedeciusa”
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

„Posłannictwo książek. Życie i dzieło Karla Dedeciusa” to hasło konferencji, która od 16 do 18 listopada odbędzie się w Collegium Polonicum w Słubicach. – To nestor polsko-niemieckiego pojednania, który ze swoich książek i kongenialnych tłumaczeń zbudował most łączący oba narody. Karl Dedecius, Europejczyk z Łodzi, zmarł w lutym 2016 roku. Jego śmierć dla stosunków polsko-niemieckich jest niepowetowaną stratą – informują organizatorzy konferencji.

Więcej...
Ruszyły koncerty słowa – Verba Sacra 2017
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Gosztyła oraz Włodek Pawlik – to goście tegorocznej Gali Słowa, jednego z wydarzeń XVII Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA 2017. Gala odbędzie się 29 listopada w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Festiwal zainaugurowała 6 listopada w poniedziałek Festiwalowa Szkoła Klasyki Polskiej – Conrad. Spotkanie miało charakter warsztatów dla młodzieży szkolnej.

Więcej...
6 listopada rusza XVII FESTIWAL SZTUKI SŁOWA VERBA SACRA 2017
Wiadomość, opublikowana 06-11-2017

Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Gosztyła oraz Włodek Pawlik – to goście tegorocznej Gali Słowa, jednego z wydarzeń festiwalu.
W poniedziałek 6 listopada o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie prasowe, podczas którego organizatorzy i wykonawcy festiwalu opowiedzą o tym, co czeka w listopadzie i grudniu miłośników słowa. Czyje teksty zabrzmią w wykonaniu najlepszych i co poza Wielką Gala Słowa proponują w ramach festiwalu jego organizatorzy.

Więcej...
1 listopada
Wiadomość, opublikowana 15-11-2017

Zgodnie z uniwersytecką tradycją, 31 października, w przeddzień Wszystkich Świętych, Jego Magnificencja Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach byłych Rektorów Uniwersytetu. Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan pochowani są: prof. Michał Sobeski, prof. Janusz Ziółkowski, prof. Bolesław Erzepki, prof. Józef Paczoski, prof. Ireneusz Wierzejewski oraz prof. Paweł Gantkowski. Na Cytadeli spoczywa prof. Jan Grochmalicki. JM Rektor odwiedził także Kryptę na Wzgórzu Św. Wojciecha, w której spoczywa pierwszy Rektor Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Heliodor Święcicki.

Więcej...
Spotkanie z Konsulem z Ambasady USA
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

W najbliższy wtorek, 24 października, przedstawiciel Ambasady USA w Polsce, Vice Consul Nick Laverty spotka się ze studentami poznańskich uczelni. Konsul, przedstawi programy wymiany ze Stanami Zjednoczonymi skierowane do studentów, opowie o ułatwieniach wizowych dla studentów oraz zasadach i procesach aplikacyjnych, odpowie na pytania i weźmie udział w dyskusji.

Więcej...
Co słychać poza Europą?
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

24 oraz 25 października na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona bieżącej polityce pozaeuropejskiej oraz zmianom zachodzącym w świecie i poszczególnych regionach świata. Spotkanie zatytułowane "Beyond Europe Politics and Change in Global and Regional Affairs" rozpocznie się o godzinie 10:00 w budynku WNPiD przy ul. Umultowskiej 89a.

Więcej...
Profesor Rolf Fieguth Doktorem Honoris Causa
Wiadomość, opublikowana 29-11-2017

Profesor Rolf Fieguth, w poniedziałek 23 października, został uroczyście przyjęty do społeczności akademickiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesorowi – wybitnemu zachodnioeuropejskiemu slawiście i poloniście, uznanemu badaczowi i znawcy literatury polskiej został nadany tytuł Doktora Honoris Causa. Prof. Rolf Fieguth  wiele  lat pracy naukowej poświęcił badaniom nad literaturą polską, rozsławiając w świecie dokonania romantycznych wieszczów – wśród nich Adama Mickiewicza, patrona UAM.

Więcej...
Program wieloletni dla UAM przedłużony do 2019 roku
Wiadomość, opublikowana 13-10-2017

Sejm wydłużył funkcjonowanie programu wieloletniego dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dzięki przedłużeniu, Uniwersytet będzie mógł zrealizować budowę Hali Sportowej na Kampusie Morasko. Uczelnia posiada zabezpieczone środki na tę inwestycję. Pierwotnie plan miał trwać do 2017 r., jednak z powodów niezależnych od uczelni, nie mógł on zostać ukończony w terminie.

Więcej...
IV Debata Akademicka – "Uniwersytet a polityka"
Wiadomość, opublikowana 19-10-2017

Czy władze uczelni (rektorzy, senaty, rady wydziałów) powinni wypowiadać się w sprawach publicznych? Czy uczeni powinni zabierać głos w sprawach publicznych? W jakiej roli (obywatela, eksperta, intelektualisty)? Jakie są granice publicznego zaangażowania uczonych i uczelni? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy IV Debaty Akademickiej – wspólnej inicjatywy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Dyskusja pt. „Uniwersytet a polityka” odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 16 października, o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych, sala 4.1 (ul. Towarowa 55).

Więcej...
Porozmawiajmy o Konstytucji
Wiadomość, opublikowana 19-10-2017

„Konstytucyjne gwarancje wolności i praw człowieka. Czy nadal obowiązują?”, „Czy wolność słowa i wolność prasy są rzeczywiście potrzebne społeczeństwu i państwu?”, „Konstytucja jako źródło obowiązków państwa w stosunku do obywatela” – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas konferencji pt. „Konstytucja RP z 1997 r. – założenia teoretyczne a praktyka". Spotkanie odbyło się w środę, 11 października, w budynku Collegium Minus (ul. Wieniawskiego 1, sala 17). Pretekstem do organizacji wydarzenia jest 20-lecie wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej...