Informacje prasowe - wszystkie

Odszedł twórca „Krótkiej historii czasu”
Wiadomość, opublikowana 14-03-2018

14 marca 2018 roku, odszedł wielki fizyk i kosmolog, Stephen Hawking. To wielka strata dla świata nauki. Jego dokonania przypomina prorektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej UAM, prof. Ryszard Naskręcki:

Więcej...
Órzko i Granda UAM na Festiwalu Teatrów Studenckich
Wiadomość, opublikowana 13-03-2018

15 marca rozpocznie się V Festiwal Teatrów Studenckich START. Po raz pierwszy w historii odbędzie się poza Warszawą, a dokładniej w stolicy Wielkopolski. Przedstawienia festiwalowe będzie można oglądać w: Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Ósmego Dnia, w Scenie Roboczej, Jeżyckim Centrum Kultury oraz w klubokawiarni Pies Andaluzyjski.

Więcej...
Kruszynka w Muzeum Ziemi UAM do 23 marca!
Wiadomość, opublikowana 09-03-2018

Do 23 marca 2018 r., w Muzeum Ziemi UAM, przy ul. Bogumiła Krygowskiego 10, zobaczyć można największy w Polsce meteoryt, odnaleziony przez Andrzeja Owczarzaka. "Kruszynka", bo tak nazywa się meteoryt, waży 271 kg, co oznacza, że jest cięższa od poprzednio odnalezionego okazu (który również znajduje się w Muzeum Ziemi UAM), o 9 kg. Z tej okazji Muzeum Ziemi będzie otwarte również w sobotę i niedzielę (10 i 11 oraz 17 i 18 lutego), w godzinach od 11:00 do 14:00. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej...
Naukowcy UAM jako pierwsi określili skład jadu rzęsorka rzeczka
Wiadomość, opublikowana 15-03-2018

Rzęsorek rzeczek jest jednym z nielicznych gatunków ssaków, które są jadowite. Jednak sama rola jadu tego gatunku wciąż była nieznana. Badania nad tym gatunkiem przeprowadzone zostały przez ekspertów z Zakładu Zoologii Systematycznej Instytut Biologii Środowiska oraz Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt Instytut Biologii Eksperymentalnej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Miliony z ministerstwa dla poznańskich uczelni
Wiadomość, opublikowana 09-03-2018

W piątek 9 marca, w Sali Lubrańskiego UAM odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznego czeku Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. UAM w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zdobył pierwszy raz tak wysokie środki na realizację programu „Uniwersytet jutra”. Otrzyma prawie 40 mln złotych na unowocześnienie dydaktyki oraz dostosowanie jej do wymogów rynku pracy. Środki wykorzystane zostaną także na wsparcie programów wysokiej jakości studiów doktoranckich oraz rozwój kadr i infrastruktury informatycznej uczelni.

Więcej...
„Marzec 1968” na UAM
Wiadomość, opublikowana 08-03-2018

Zapraszamy do przeczytania komentarza dra Pawła Stachowiaka, historyka z UAM, dotyczącego wydarzeń marcowych ’68 roku:

Więcej...
Jedna z najlepszych prac magisterskich w Polsce powstała na UAM
Wiadomość, opublikowana 06-03-2018

Krzysztof Grządzielski, absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa zajął II miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach Medi@stery. Obroniona w październiku ubiegłego roku praca pt. „Radio Emaus jako przykład medium lokalnego o profilu społeczno-religijnym" została napisana pod kierunkiem prof. Ryszarda Kowalczyka. Jej temat związany jest z radiofonią lokalną i istniejącą od 23 lat rozgłośnią archidiecezji poznańskiej. Jako samodzielna, niesformatowana stacja jest częścią katolickiej radiofonii lokalnej, która stanowi istotny odsetek wśród wszystkich polskich stacji radiowych.

Więcej...
My Polacy, My Żydzi - relacja z VII Debaty Akademickiej UAM i UEP
Wiadomość, opublikowana 07-03-2018

VII Debata Akademicka UAM i UEP pod hasłem "My, Polacy, my Żydzi" odbyła się 5 marca 2018 r. w Sali Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego 1.

Więcej...
Srebrne futsalistki UAM
Wiadomość, opublikowana 05-03-2018

Zespół futsalistek KU AZS UAM Poznań zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski seniorek! Tegoroczna Ekstraliga odbyła się 3-4 marca 2018 roku  w Świeciu i była wyjątkowa dla drużyny UAM.

Więcej...
Odnowienie doktoratu badaczki historii nauki
Wiadomość, opublikowana 05-03-2018

W poniedziałek, 5 marca 2018 r. w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu prof. Marii Kujawskiej. Podczas pracy na UAM była kierownikiem Archiwum UAM, a także Zakładu Dydaktyki Historii. W swojej pracy naukowej zgłębia historię nauki, oświaty oraz wychowania w XIX i XX wieku.

Więcej...
Czy żołnierze powinni być „wyklęci”?
Wiadomość, opublikowana 02-03-2018

Powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne - takim hasłem określa się Żołnierzy Wyklętych. Pomysł upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych to inicjatywa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jednak ostatecznie został ustanowiony w 2011 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 roku w więzieniu mokotowskim skazano na śmierć 7 członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Więcej...
O nauce w 3 minuty!
Wiadomość, opublikowana 28-02-2018

Katarzyna Kajukało, doktorantka na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu dla naukowców FabeLAB.

Więcej...

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.