Informacje prasowe - wszystkie

Uniwersytet pamięta o człowieku prawdziwie akademickim.
Wiadomość, opublikowana 08-06-2018

W piątek 8 czerwca w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbyła się uroczystość, podczas której pośmiertnie uhonorowano prawnika prof. Jarosława Mikołajewicza. Przyznany Medal Homini Vere Academico odebrała żona, Beata Mikołajewicz.  Po raz pierwszy w historii, wyróżnienie to przyznane zostało pośmiertnie.

Więcej...
XXXVII Sympozjum Polarne na UAM
Wiadomość, opublikowana 07-06-2018

W dniach 7-10 czerwca na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM badacze z całego kraju debatować będą nad przeszłością, stanem aktualnym oraz przyszłością tych niezwykle wrażliwych geoekosystemów.

Więcej...
Informacja o bombie i zakładnicy na WNPiD – ćwiczenia na Morasku
Wiadomość, opublikowana 07-06-2018

W budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku znaleziono  niezidentyfikowany pakunek. Kilka minut później portier Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odebrał telefon o bombie podłożonej na terenie obiektu. Interweniowali zaalarmowani o zdarzeniu policjanci.  To był pierwszy epizod, następnie dwaj zamaskowani, uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do budynku i wzięli studentów za zakładników. Kilkanaście osób zostało poważnie rannych.

Więcej...
Kubuś Puchatek na otwarciu Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci
Wiadomość, opublikowana 04-06-2018

4 czerwca w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka, odbyło się otwarcie Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci. Wydarzenie połączone zostało z głośnym czytaniem Chatki Puchatka A.A. Milne'a dla najmłodszych.

Więcej...
Kubuś Puchatek na otwarciu Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci
Wiadomość, opublikowana 01-06-2018

4 czerwca, o godz. 13:00, w Bibliotece Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka, odbędzie się otwarcie Pracowni Kolekcji Literatury dla Dzieci. Wydarzenie połączone zostanie z głośnym czytaniem Chatki Puchatka A.A. Milne'a

Więcej...
Start rekrutacji na UAM!
Wiadomość, opublikowana 01-06-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 1 czerwca 2018 roku rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2018/2019.

– W tegorocznej rekrutacji nie przewidujemy zmian w trybie rekrutacyjnym. Jest kilka zmian, przede wszystkim będzie można dłużej dokonywać rejestracji. Wydłużyliśmy również czas rejestrowania wniosków. Będzie sporo  nowości w ofercie edukacyjnej. Mamy 7 nowych kierunków:  4 na pierwszym stopniu i 3 na studiach drugiego stopnia – mówi prorektor ds. studenckich, prof. Bogumiła Kaniewska. – Studenci będą mogli studiować na takich kierunkach jak: biologia i zdrowie człowieka, gospodarka i ekonomia w dziejach czy ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna, który jest kierunkiem współprowadzony przez nasz Uniwersytet i Uniwersytet Przyrodniczy. Ponadto kierunek neurobiologia, który cieszy się sporym powodzeniem, a był współprowadzony przez 3 uczelnie, będzie teraz prowadzony przez 4 uczelnie, w tym Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. W nadchodzącej rekrutacji otwieramy nabór nowe specjalności , będzie ich 6 m.in. geografika – studia na Wydziale Nauk Geograficznym i Geologicznych, rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – to specjalność na kierunku pedagogika specjalna, czy nauczanie fizyki i chemii na kierunkach fizyka i chemia. Na wydziale Fizyki ponadto zaoferujemy nową specjalność w języku angielskim, Physics of Advanced Materials for Energy Processing. To są nowości, a poza tym spodziewam się, że kierunki, które w poprzednich rekrutacjach cieszyły się powodzeniem, będą oblegane i w tym roku. Są to m.in. filologie skandynawskie, filologia angielska, psychologia i prawo. Zapraszam na wszystkie te kierunki - dodaje prorektor, prof. Bogumiła Kaniewska

Nowe kierunki studiów:

 • Biologia i zdrowie człowieka
 • Chemia aplikacyjna
 • Gospodarka i ekonomia w dziejach
 • Język niemiecki i komunikacja w biznesie
 • Kartografia i geomatyka
 • Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna
 • Zintegrowane planowanie rozwoju

Nowe specjalności studiów:

na kierunku chemia:

 • specjalność nauczanie chemii i fizyki

na kierunku fizyka:

 • specjalność nauczanie fizyki i chemii
 • specjalność Physics of Advanced Materials for Energy Processing

na kierunku geografia:

 • specjalność geo-grafika

na kierunku pedagogika specjalna:

 • specjalność edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
 • specjalność logopedia kliniczna

Do 10 lipca można rejestrować się w Systemie Internetowej Rekrutacji, opłacać zapisy na kierunki oraz wprowadzać wyniki matur. Od 11 do 13 lipca przeprowadzane będą egzaminy wstępne na kierunki, gdzie egzamin jest częścią procesu rekrutacji. 13 lipca będzie miało miejsce ogłoszenie wyników rekrutacji.

Więcej...
Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w salach MTP
Wiadomość, opublikowana 01-06-2018

XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych odbędzie się w Poznaniu w 2020 roku, jednak przygotowania do tego wydarzenia już trwają. Kongres odbędzie się w salach konferencyjnych  Międzynarodowych Targów Poznańskich. W środę, 30 maja 2018 r., w Gabinecie JM Rektora UAM, prof. Andrzeja Lesickiego, podpisana została umowa, którą oprócz Rektora podpisali: Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Przemysław Trawa wraz z Wiceprezes Elżbieta Roeske.

Więcej...
UAM trzeci wśród polskich Uniwersytetów!
Wiadomość, opublikowana 29-05-2018

- Najnowszy Ranking Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy potwierdza mocną pozycję Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wśród polskich uczelni. Jesteśmy trzecim uniwersytetem, czwartą uczelnią, a więc powtarzamy wynik z ubiegłego roku, a właściwie to z ostatnich kilku lat – trzecie, czwarte miejsce, to były te miejsca, które nasz Uniwersytet zajmował – mówi JM Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. – Cieszy natomiast to, że aż sześć kierunków studiów na naszym Uniwersytecie zostało uznanych za najlepiej prowadzone kierunki w całej Polsce i to też potwierdza wysoką rangę naszego Uniwersytetu. W ubiegłym roku były cztery. Te sześć kierunków to: anglistyka, filologia polska, pedagogika, pedagogika specjalna, geografia i turystyka i rekreacja. Bardzo się cieszę z tego rezultatu osiągniętego przez nasze wydziały, które tak wspaniale kształcą studentów – dodał Rektor.

Więcej...
UAM szuka mistrza ortografii wśród poznaniaków!
Wiadomość, opublikowana 13-06-2018

Po Wielkim Dyktandzie dla studentów, teraz czas na wszystkich chętnych.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Centrum Marketingu UAM zapraszają na pierwsze Wielkie Poznańskie Dyktando UAM. Do udziału zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta i okolic, którzy ukończyli 16 rok życia.

Więcej...
Anna Bikont i Szczepan Kopyt laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej!
Wiadomość, opublikowana 26-05-2018

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM.
Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

NAGRODĘ IM. ADAMA MICKIEWICZA w 2018 roku otrzymała Anna Bikont za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017.
NAGRODĘ/STYPENDIUM IM. STANISŁAWA BARAŃCZAKA w 2018 roku otrzymał Szczepan Kopyt za książkę „z a b i c”, WBPiCAK, Poznań 2016.

Więcej...
Fuzja dwóch muzycznych światów na UAM
Wiadomość, opublikowana 25-05-2018

- Ten Koncert to prawdziwa uczta dla uszu! Znakomicie dobrany repertuar oraz niezwykła charyzma wykonawców są gwarancją niezapomnianych przeżyć dla najbardziej nawet wymagających melomanów – zapewniają organizatorzy.

Więcej...
Zielone projekty UAM – zaangażowani studenci nagrodzeni
Wiadomość, opublikowana 25-05-2018

Żywy mural, budki i domki dla zwierząt na Kampusie Morasko i „Tytka Meteora” – to nagrodzone pomysły w pierwszym konkursie na innowacyjne i „zielone” projekty, IDEAMU. W czwartek, 23 maja laureaci odebrali nagrody, które umożliwią im realizację zgłoszonych pomysłów.

Więcej...

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.