Informacje prasowe - wszystkie

Spokojnych Świąt!
Wiadomość, opublikowana 29-03-2018

W tym czasie,

pełnym spokoju 

i

rodzinnych chwil

życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych,

spokoju ducha,

wzajemnej życzliwości

oraz zapomnienia 

o wszelakich troskach.

Więcej...
Prof. Sławomir Piontek z UAM członkiem międzynarodowych stowarzyszeń
Wiadomość, opublikowana 29-03-2018

Prof. Sławomir Piontek – dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – został laureatem dwóch prestiżowych wyróżnień: został wybrany członkiem zarządu Austrian Studies Association oraz członkiem zwyczajnym European Academy of Sciences and Art.

Więcej...
Polscy humaniści rzadziej publikują po angielsku niż ich europejscy koledzy
Wiadomość, opublikowana 27-03-2018

Tylko 17 proc. wszystkich publikacji w naukach humanistycznych i społecznych w Polsce pisanych jest w języku angielskim. To najniższy wynik w porównaniu do siedmiu innych europejskich krajów - wynika z wyników badań opublikowanych w "Scientometrics".

Więcej...
"Mieli odwagę upomnieć się o swych prześladowanych kolegów" - Senat UAM uczcił uczestników Marca 1968 roku
Wiadomość, opublikowana 27-03-2018

Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyjął w poniedziałek 26 marca 2018 roku uchwałę w sprawie 50. rocznicy wydarzeń marcowych 1968 roku. W przerwie obrad, członkowie Senatu wraz z władzami rektorskimi złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza na placu jego imienia.
Poniżej treść przyjętej uchwały.

Więcej...
Od ćwierćwiecza piszą o UAM
Wiadomość, opublikowana 23-03-2018

Mija 25 lat od chwili, gdy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukazał się pierwszy numer  miesięcznika Życie Uniwersyteckie. Gdy powstała redakcja nie było strony internetowej, ani mediów społecznościowych. Przez 25 lat ukazało się blisko 300 numerów miesięcznika, a na 10 tysiącach stron relacjonowano życie społeczności akademickiej – to co na UAM najlepsze. Następne 25 lat zapowiada się naprawdę fascynująco – szczególnie w dobie Internetu i mediów cyfrowych.

Więcej...
Studentki UAM powołane do reprezentacji Polski w futsalu!
Wiadomość, opublikowana 23-03-2018

Studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zawodniczki zespołu KU AZS UAM Poznań: Alicja Zając (WSE), Monika Skowrońska (WSE) i Adriana Sikora (WSE) zostały powołane do seniorskiej Reprezentacji Polski w futsalu na dwumecz z Reprezentacją Rosji (obok Brazylii i Hiszpanii to najlepszy zespół na świecie), który zostanie rozegrany w Gorzowie Wielkopolskim, w piątek 13.04 (godzina 18.00) oraz sobotę 14.04 (godzina 14.00). Na liście rezerwowej znalazły się również: Dominika Dewicka (WNS) oraz Anna Jacewicz i Aleksandra Jankowska (WSE).

Więcej...
Globalny sklep cyfrowy otwarty dla studentów informatyki UAM
Wiadomość, opublikowana 22-03-2018

W czwartek 22 marca 2018 w Collegium Minus UAM podpisano umowę pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a firmą Kinguin –  jedną z największych platform transakcyjnych online, która pośredniczy w sprzedaży gier komputerowych i produktów cyfrowych. Firma włączyła się już działania dla studentów prowadzone na Wydziale Matematyki i Informatyki. Uczestniczyła w Targach pracy i staży branży IT oraz bierze udział w projekcie Czas na staż!

Więcej...
Z inicjatywy czytelników i Poczty Polskiej powstały kartki pocztowe z osiągnięciami profesora Lipońskiego
Wiadomość, opublikowana 22-03-2018

Poczta Polska, z inicjatywy czytelników, wydała właśnie kartki okolicznościowe. Przedstawiają one osiągnięcia oraz okładki publikacji profesora Wojciecha Lipońskiego, który do 2014 roku kierował Zakładem Stosunków Kulturalnych Polsko-Anglosaskich.

Więcej...
Alumno Bene Merenti dla prof. Andrzeja Legockiego
Wiadomość, opublikowana 21-03-2018

21 marca 2018 r. w Gabinecie Rektora UAM, odbyła się uroczystość wręczenia medalu Alumno Bene Merenti, który przyznawany jest wybitnym absolwentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem otrzymał go prof. Andrzej Legocki - to  biochemik zajmujący się biologią molekularną roślin, członek rzeczywisty PAN. Sam o sobie mówi, że kocha Polskę oraz Poznań (w 2014 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Poznania).

Więcej...
Nowy międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia "Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna"
Wiadomość, opublikowana 20-03-2018

19 marca br. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki podpisali umowę o utworzeniu i wspólnym prowadzeniu studiów interdyscyplinarnych drugiego stopnia, o profilu ogólnoakademickim, na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna.

Więcej...
Walka o gatunek? Międzynarodowy Dzień Wróbla!
Wiadomość, opublikowana 23-03-2018

20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla. Ostatnio jest o nim bardzo głośno. Dziennik „The Independent” ufundował nagrodę w wysokości 5 tys. funtów dla autora artykułu wskazującego główną przyczynę masowego wymierania tych ptaków na Wyspach. W Chinach kiedyś traktowany jako wróg, dziś wspierany jest przez rząd. Czy faktycznie ten gatunek jest potrzebny? Ja stwierdza profesor Jakub Kosicki – kierownik Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków UAM – wróbel domowy to przede wszystkim element naszej rodzimej fauny i także naturalny „eliminator” uciążliwych dla człowieka owadów. Ponadto wróbel to bardzo dobry model do badań nad nagromadzeniem w środowisku metali ciężkich pochodzących przede wszystkim ze smogu fotochemicznego. To właśnie ptasie pióra są bardzo dobrym akumulatorem tych substancji, przez co można jednoznacznie stwierdzić, jak bardzo nasze środowisko jest zanieczyszczone.

Więcej...
„Marzec ’68 w Poznaniu” na UAM
Wiadomość, opublikowana 20-03-2018

20 marca 2018 r., w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, odbyła się konferencja naukowa „Marzec ’68 w Poznaniu”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Historii UAM, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Więcej...

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.