Medal dla prof. Güntera Prinzinga
Wiadomość, opublikowana 17-03-2017

Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został uhonorowany prof. Günter Prinzing. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się dziś w Gabinecie JM Rektora.

Prof. G. Prinzing specjalizuje się w stosunkach między Bizancjum a Europą Słowiańską. Do najbardziej cenionych należą jego prace o ochrydzkim biskupie Demetriosie Chomatenosie. Od wielu lat współpracuje z naukowcami z UAM, m.in. wizytował naszą uczelnię i wygłaszał wykłady. Warto dodać, że swoimi staraniami doprowadził do konserwacji Ewangeliarza lwowskiego, arcydzieła sztuki iluminatorskiej z XIII wieku, i po latach zapomnienia (dzieło uznawano za zaginione od 1939 roku) przywrócił je do świadomości badaczy. Za to dokonanie został nagrodzony odznaczeniem Gloria Artis. Ewangeliarz znajduje się obecnie w depozycie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Prof. dr Günter Prinzing jest absolwentem slawistyki na Uniwersytecie w Hamburgu. Studiował także w Wiedniu, Lyonie i Monachium. W okresie 1971-1975 był asystentem Hansa-Wilhelma Haussiga na uniwersytecie w Bochum. W latach 1976-1982 pracował w Westfälischen Wilhelms-Universität w Münster, gdzie uzyskał habilitację. Od 1982 pracował jako profesor na uniwersytecie w Münster, a od 1986 jako profesor zwyczajny w Johannes Gutenberg-Universität Mainz, gdzie stworzył jeden z najważniejszych ośrodków studiów bizantynologicznych w Europie. Od 1999 do 2009 był kierownikiem der Zweigstelle Mainz der Südosteuropa-Gesellschaft (München), od 2001 do 2011 był przewodniczącym Deutschen Arbeitsgemeinschaft zur Förderung Byzantinischer Studien. Jest wydawcą serii: Mainzer Veröffentlichungen zur Byzantinistik. Od 1998 jest współwydawcą Südost-Forschungen. W 2004 roku był Visiting fellow am Exeter College in Oxford. W 2008 roku przeszedł na emeryturę.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Książkiewicz