Z Petersburga i Irkucka do Poznania
Wiadomość, opublikowana 10-07-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, po raz dziesiąty, gości uczestników Polsko-Rosyjskiej Letniej Szkoły Prawno-Humanistycznej. To studenci prawa oraz kierunków humanistycznych trzech uczelni: Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego, Irkuckiego Państwowego Uniwersytetu oraz UAM. „Cel jest podwójny: pierwszy, to ten naukowy – wymiana doświadczeń, a drugi i może ważniejszy to integracja młodych Polaków i Rosjan” – mówi koordynator Szkoły Letniej prof. Leopold Moskwa z Wydziału Prawa i Administracji.

Rosyjscy studenci, doktoranci oraz wykładowcy przyjechali do Poznania 4 lipca i będą gościli w UAM do 14 lipca. „Pierwsza część to konferencja naukowa. W tym roku temat związany był z problemami własności intelektualnej” – mówi prof. Leopold Moskwa. „Po pięciu pierwszych dniach konferencji zrobiliśmy jeden dzień przerwy – był to spływ kajakowy z Obornik do Obrzycka. Akurat w trakcie deszczu, ale uczestnicy byli niezwykle zadowoleni” – wspomina prof. Moskwa. „Podczas drugiej części spotkań chcemy pokazać Poznań. Byliśmy już na kampusie Morasko, by pokazać siłę i nowoczesność naszego Uniwersytetu. Planujemy również wycieczkę do Koszut, Kórnika i Rogalina oraz ostatnie wieczorne spotkanie w Ogrodzie Botanicznym”.

Idea powstania Polsko-Rosyjskiej Letniej Szkoły Prawno-Humanistycznej zrodziła się po podpisaniu umowy w 2005. Spotkania odbywają się na przemian – w ubiegłym roku w Irkucku, za rok w Petersburgu.

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska