Przy okazji święta narodowego Szwajcarii...
Wiadomość, opublikowana 31-07-2017

Szwajcaria to kraj, który nie ma oficjalnej stolicy, kadencja prezydenta trwa tylko rok, a obywatele mówią w zależności od regionu, czterema językami: niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim.

1 sierpnia Szwajcarzy obchodzą swoje święto narodowe. Jest to rocznica powstania związku pierwszych kantonów: Uri, Unterwalden oraz Schwyz, od którego pochodzi nazwa państwa. Na początku związek, powołany w 1291 roku, miał służyć celom obronnym. Obecnie, federację tworzy 26 kantonów. – W Polsce jednym z najczęstszych skojarzeń ze Szwajcarią jest demokracja bezpośrednia i referenda, które się tam odbywają. Mają one wpływ nie tylko na szwajcarski system polityczny, ale także na sytuację międzynarodową – wyjaśnia Krzysztof Duda z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza specjalizujący się w badaniach nad ustrojem tego państwa. – Wynik szwajcarskich referendów może mieć czasami bezpośredni wpływ nawet na nas, w Polsce – dodaje. – W listopadzie 2014 r. osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich z niepokojem oczekiwały na wynik referendum, które przeprowadzone było w ramach inicjatywy obywatelskiej pod nazwą „Ratujmy nasze szwajcarskie złoto”. Zakładała ona, między innymi, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie musiał utrzymywać minimum 20-procentowy próg pokrycia franka w złocie, składowanym wyłącznie w Szwajcarii. Dodatkowo wprowadzony miał być zakaz dalszej sprzedaży zgromadzonych rezerw złota. Mogło to doprowadzić do wzrostu wartości i umocnienia się tej waluty, wskutek czego osoby spłacające kredyty we frankach musiałyby płacić więcej. Szwajcarzy zdecydowanie odrzucili ten pomysł – kończy Krzysztof Duda.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza aktywnie uczestniczy w badaniach nad tym państwem. Od 2013 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa działa specjalistyczna, międzyuczelniana grupa badawcza pod nazwą „Inicjatywa Helwecka”, w ramach której prowadzone są interdyscyplinarne badania dotyczące szwajcarskiego systemu politycznego, federalizmu, stosunków Szwajcarii z Polską i Unią Europejską czy demokracji bezpośredniej. W skład zespołu wchodzą naukowcy z różnych ośrodków polskich i zagranicznych. Członkami są również prorektor UAM, prof. dr hab. Tadeusz Wallas i prodziekan WNPiD, prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg.

Współpracę polsko-szwajcarską aktywnie promuje także Ambasada Szwajcarii w Polsce. Wspomnieć należy, że szwajcarski ambasador gościł na UAM już kilkakrotnie – między innymi w Instytucie Filologii Germańskiej i na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Warto też dodać, że w 1506 roku papież Juliusz II najął wojska szwajcarskie do ochrony osobistej. Tak powstała Gwardia Szwajcarska, która dziś pełni jedynie funkcję reprezentacyjną.

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska