Naukowcy UAM jako pierwsi określili skład jadu rzęsorka rzeczka
Wiadomość, opublikowana 15-03-2018

Rzęsorek rzeczek jest jednym z nielicznych gatunków ssaków, które są jadowite. Jednak sama rola jadu tego gatunku wciąż była nieznana. Badania nad tym gatunkiem przeprowadzone zostały przez ekspertów z Zakładu Zoologii Systematycznej Instytut Biologii Środowiska oraz Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt Instytut Biologii Eksperymentalnej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak podaje mgr Krzysztof Kowalski jeden z autorów badania: - Jako pierwsi określiliśmy skład jadu rzęsorka. Wyniki ich badania zostały opublikowane w magazynie Frontiers in Zoology. By ustalić użyteczność jadu tego gatunku, wykonana została seria eksperymentów, które polegały na obserwacji polowań rzęsorka rzeczka na ofiary różnej wielkości. Jak się okazało, w przeciwieństwie do innych przedstawicieli ryjówkowatych, rzęsorek jest w stanie sprawniej pokonać swoje ofiary. Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie Journal of Mammalogy.

- Odnotowaliśmy istotny spadek w szybkości przewodzenia impulsów nerwowych po zaaplikowaniu jadu rzęsorka na nerw kulszowy żaby. Podobnie, zaaplikowanie jadu na mięsień łydkowy żaby spowodowało znaczący spadek siły skurczu tego mięśnia. Wyniki te potwierdzają, że jad rzęsorka ma silne właściwości paraliżujące - dodaje mgr Kowalski. W jadzie rzęsorka znaleziono obecność m.in. hialuronidazy, lizozymu c i fosfolipazy A2 (ostatni występuje u jadowitych węży i odpowiada za silne toksyczne właściwości). Współautor publikacji dodaje także, że „Wyniki tych badań mogą również być punktem wyjścia do opracowania nowych leków i zastosowania jadu rzęsorka w medycynie”.

Linki do publikacji:

opracowała: Marta Duszyńska