Teoretyk i historyk filmu z medalem Homini Vere Academico
Wiadomość, opublikowana 10-05-2018

10 maja 2018 r., w Gabinecie Rektora UAM odbyła się uroczystość wręczenia medalu Homini Vere Academico prof. Markowi Hendrykowskiemu. Profesor jest twórcą poznańskiej szkoły filmoznawczej, profesorem zwyczajnym w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, badaczem historii sztuki i kultury filmowej, medioznawcą, teoretykiem filmu, autorem licznych publikacji z zakresu filmoznawstwa.

- Prof. Henrykowski to legenda naszego Uniwersytetu – mówił Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. – Dzięki swej niebywałej aktywności naukowo-badawczej stał się uznanym znawcą historii sztuki, nie tylko filmowej – dodał. Jego Magnificencja podziękował także Profesorowi za lata twórczej aktywności na uczelni. – Nieustannie pozostaje Pan dla nas autorytetem jako człowiek prawy i nauczyciel akademicki, niestrudzenie dbający o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń – mówił Rektor UAM.

- Ze wszystkich sił staram się oddać ile mogę własnej energii Uniwersytetowi, ale też, i to jest bezcenne, pobieram ją i bardzo jej potrzebuję. To jest sieć związków, którą staram się pomnażać i wzbogacać. Sieć sieci nierówna. Nasza jest warta 7 list szanghajskich. To chciałbym powiedzieć w pełni przekonany, że tworzymy wartości niepowtarzalne, tworzymy je wszyscy razem, dlatego w nazwie tego skarbu jest uniwersytet. Całe moje dorosłe życie związane jest z naszą Almae Mater – mówił prof. Hendrykowski, dziękując za wyróżnienie.

fot. Przemysław Stanula