UAM ma dwa „nowe” budynki
Wiadomość, opublikowana 27-06-2018

Collegium Martineum oraz Collegium Heliodori Święcicki – Senat UAM zdecydował o zmianie nazw dwóch budynków  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza położonych  w centrum. Chodzi o te stojące  przy ulicy Święty Marcin oraz przy ulicy Grunwaldzkiej. W przypadku dawnego Collegium Chemicum funkcjonować będzie także nazwa Kolegium Heliodora Święcickiego. O zmianie nazwy tych obiektów  mówiło się od czasu, kiedy  wydziały Historyczny i Chemii przeniosły się na Morasko i tam stanęły Collegium Chemicum i Collegium Historicum.

- Nie może być sytuacji, kiedy dwa obiekty mają tę samą nazwę – mówi  Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki  - prowadziło to do nieporozumień. Udało się znaleźć nazwy, które akceptowane są przez społeczność akademicką. Jedna nazwa nawiązuje do twórcy uczelni,  jego pierwszego Rektora Heliodora Święcickiego, druga do nazwy ulicy przy której stoi budynek dawnego Collegium Historicum – dodaje Rektor.

fot. Przemysław Stanula