Ostatnie pożegnanie
Wiadomość, opublikowana 17-08-2018

17 sierpnia na cmentarzu parafialnym w Środzie Wielkopolskiej pożegnano prof. Teresę Rabską  z Wydziału Prawa i Administracji UAM.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w tamtejszej Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, po której w imieniu społeczności akademickiej zmarłą pożegnał Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.- Żegnamy wybitną uczoną, perłę w koronie naszej Almae Matris, lubianą, cenioną, osobę ciepłą i serdeczną, otwartą dla świata i ludzi, tytana pracy, czego wyrazem są liczne medale i odznaczenia. Zawsze będzie niedościgłym wzorem - mówił Rektor

- Być może pewnego dnia pójdziemy ulicą Teresy Rabskiej, będziemy mieli salę nazwaną imieniem Teresy Rabskiej, będą odbywały się konkursy imienia Teresy Rabskiej - tak żegnała zmarłą była rzecznik Praw Obywatelskich Teresa Lipowicz - Mówimy, że nie ma autorytetów. Są, jednak one są ciche. Dopiero ich śmierć rzuca na nas swój cień, oczywiście w pozytywnym znaczeniu - dodała.

W imieniu tych wszystkich, którzy przystąpili do budowania samorządu terytorialnego w Polsce, śp. prof. Teresę Rabską pożegnał sędzia Jerzy Stępień, wspominając wspólne wielogodzinne rozmowy.

- Chylę czoła przed jej dokonaniami - mówił natomiast dziekan Wydziału Prawa i Administracji, prof. Roman Budzinowski. - Pani Profesor była z młodym pokoleniem od zawsze, uczyniła wiele dobra dla uniwersytetu i wydziału. Wspaniała osobowość, która pozwoliła na skupienie wokół siebie mnóstwa ludzi - dodał dziekan Budzinowski.

W ostatniej drodze śp. prof. Teresie Rabskiej towarzyszyli także były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Profesor Teresa Rabska była współtwórczynią dziedziny publicznego prawa gospodarczego, wybitną przedstawicielką poznańskiej szkoły administratywistów, autorką licznych publikacji naukowych, nauczycielką wielu pokoleń polskich prawników. Była też pierwszą w historii UAM kobietą, która pełniła funkcję Prorektora (1984-1985).

Zmarła 7 sierpnia 2018 roku, w wieku 91 lat.  Na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej spoczęła w rodzinnym  grobowcu.

fot. Przemysław Stanula