Audience development – unikatowe studia podyplomowe na WNS
Wiadomość, opublikowana 27-08-2018

Audience development – rozwój publiczności – to nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Program został stworzony wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i kierowany jest do osób, które pracują w organizacjach kultury w oparciu o koncepcję rozwoju publiczności. Chodzi więc nie tylko o pozyskanie szerszego audytorium, ale pogłębienie relacji z publicznością.

– Uniwersytet musi wychodzić poza własne mury. Musimy współpracować z instytucjami miejskimi,  i w tym projekcie wszystko jest potrzebne – mówi dziekan WNS, prof. Jacek Sójka. – Beneficjentem tego programu są nie tylko studenci, ale także pracownicy kultury.  Jednym z głównych partnerów jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, dlatego mamy porównanie jak pewne rzeczy wyglądają w Poznaniu, a jak w Warszawie – dodał dziekan, prof. Sójka.

Projekt jest wynikiem współpracy 10 partnerów z 6 krajów Europy (Belgii, Danii, Hiszpanii, Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch) w ramach międzynarodowego projektu CONNECT. Zaangażowane są w niego instytucje akademickie i eksperckie z Poznania (Instytut Kulturoznawstwa, Regionalne Obserwatorium Kultury UAM, Wydział Nauk Społecznych), Bilbao, Madrytu, Turynu, Rzymu, Kopenhagi i Londynu oraz samorządy (Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, jak również partner wspierający Urząd Miasta Poznania). Kooperacja partnerów ma zapewnić absolwentom zarówno wiedzę, praktyczne umiejętności, jak i możliwość stworzenia sieci międzynarodowych kontaktów.

– Chcielibyśmy by kierunek Rozwój Publiczności, dotyczył nie tyle zwiększenia  publiczności  w organizacjach kulturalnych czy artystycznych, ale pogłębienia relacji z publicznością. Zapewnienia jej  takich metod, form i typów aktywności, które oparte są na pogłębionym badaniu potrzeb tych osób, które w ekosystemie danej organizacji funkcjonują  – mówi o studiach prodziekan WNS, dr Marcin Poprawski.