Bratanek Alana Turinga podkreśla znaczenie polskich kryptologów
Wiadomość, opublikowana 31-08-2018

– Prawie wszystkieprzełomowe odkrycia Alana Turinga nie były wyłącznie jego osiągnięciem – mówi Sir John Dermot Turing na łamach „The Times”. – Wszystkie osiągnięcia, które wiąże się z jego imieniem w Bletchley Park, opierają się na fundamentach zbudowanych przez Polaków – dodaje. W poniedziałek 3 września na rynku brytyjskim ukaże się najnowsza książka bratanka słynnego matematyka zatytułowana  „XY&Z The real story of how Enigma was Broken”. Na okładce  książki można przeczytać: „W łazience belgijskiego hotelu, francuski szpieg, fotografuje ściśle tajne dokumenty - instrukcje obsługi maszyny szyfrującej, Enigma. Kilka tygodni później matematyk w Warszawie zaczyna rozszyfrowywać zakodowane komunikaty Trzeciej Rzeszy i kładzie podwaliny pod operację łamania kodów w Bletchley Park. Współpraca między Francją, Wielką Brytanią i Polską została nazwana X, Y & Z”.

John Dermot Turing od lat podkreśla wkład polskich kryptologów w prace nad rozszyfrowaniem Enigmy. W maju 2016 roku, na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosił prelekcję, którą tak wspomina prof. Jerzy Jaworski: - Podczas wykładu, Sir Dermot Turing mówił o spotkaniu Alana Turinga z naszymi najsłynniejszymi kryptologami  w 1940 w Paryżu, potwierdzając wielkie znaczenie ich wkładu w sukces zespołu w Bletchley Park – mówi prof. Jaworski. – Dermot Turing  badał wtedy rolę Polaków w zwycięstwie nad Enigmą. Na ich podstawie oraz korzystając z  niedawno odnalezionych i udostępnionych archiwalnych dokumentów powstała właśnie ta kolejna książka – „X Y & Z (…)” gdzie tytułowe X, Y i Z oznaczają tajne służby Francji, Wielkiej Brytanii i Polski, to kolejny ważny  krok w kierunku upowszechnienia wiedzy o wielkiej roli Polaków w  zwycięstwie nad Enigmą wśród „anglojęzycznych” czytelników – dodaje prof. Jaworski.

Na początku września w Bletchley Park oraz w polskiej ambasadzie w Londynie odbędą się uroczyste spotkania autorskie. 21 września będzie dniem poświęconym osiągnięciom polskich i brytyjskich kryptologów w walce z Enigmą  na The 24th IFIP World Computer Congress  – Dermot Turing wygłosi na Politechnice Poznańskiej wykład pt: „Did Alan Turing see an Enigma machine at Bletchley Park?”