Uroczyste urodziny w Wilnie
Wiadomość, opublikowana 10-09-2018

W poniedziałek 10 września, Rektor UAM. prof. Andrzej Lesicki wziął udział w Wilnie w uroczystym otwarciu Międzynarodowych Obchodów 250. rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego.

Jędrzej Śniadecki, pochodzący spod Żnina Wielkopolanin, polski lekarz, biolog, chemik, filozof i publicysta-satyryk, przez lata wykładał na Uniwersytecie Wileńskim. Na jego wykłady uczęszczał sam Adam Mickiewicz (który o bracie Jędrzeja Śniadeckiego – Janie, pisał: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie/Niż mędrca szkiełko i oko”).

W programie poniedziałkowej uroczystości znalazły się m.in. emisja filmu pt. „Jędrzej Śniadecki 250” w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego.

Warto wspomnieć, że w styczniu w Auli UAM odbył się również koncert z okazji rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego, którego uczestnicy obejrzeli film Emilii Sadowskiej oraz wysłuchali muzyki pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Zakończeniem i jednocześnie zwieńczeniem roku obchodów będzie IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Oxygenalia, która odbędzie się w budynku Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie w dniach 11-13 października 2018 r.

Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego w Poznaniu. Odbywają się one pod Honorowym Patronatem:
UNESCO Polska, UNESCO Litwa, Instytutu Polskiego w Wilnie, Polskiej Akademii Nauk, Litewskiej Akademii Nauk, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Patronatami miast Poznania, Krakowa, Wilna, Żnina, Trzemeszna, Samorządu Rejonu Solecznickiego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Litewskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.