Informacje dla mediów

Rzecznik prasowy Uniwersytetu

Małgorzata Rybczyńska

 adres e-mail: uamrzecznik@amu.edu.pl
telefon: +48 61 829 40 30 | mobile: +48 662 099 140

Biuro prasowe

Kontakt z pracownikami Biura Prasowego


Zarządzenie Rektora w sprawie powołania Biura Prasowego

Światowej sławy matematyk uhonorował poznańskich kryptologów
Wiadomość, opublikowana 24-05-2017

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu gościu światowej sławy matematyk, prof. Christosem H. Papadimitriou. 24 kwietnia 2017 r., wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych oraz Prorektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Markiem Nawrockim złożyli kwiaty pod pomnikiem i tablicą upamiętniającymi poznańskich kryptologów – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego. 

Więcej...
Grant na ultranowoczesny teleskop dla Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM
Wiadomość, opublikowana 24-05-2017

Instytut Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki UAM otrzymał grant na aparaturę w wysokości 2 850 000 zł na budowę "Systemu optycznych robotycznych sensorów satelitarnych". W ramach tej inwestycji wybudowany zostanie ultranowoczesny teleskop zdolny do wykrywania i śledzenia tysięcy obiektów znajdujących się na orbicie wokółziemskiej. Badania te mają na celu wykrycie i skatalogowanie wszystkich obiektów znajdujących się na orbicie wokół Ziemi.

Więcej...
„Uniwersytet bez dyskryminacji”
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

„Uniwersytet bez dyskryminacji”, to temat seminarium naukowego organizowanego przez Pełnomocnika ds. równego traktowania – prof. Roberta Kmieciaka. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 maja, o godzinie 10:00 w Sali 121 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (ul. Umultowska 89a).

Więcej...
Początek Kulminacji
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

23 maja, o godz. 13:30 rozpoczął się Festiwal Kultury Studentów Kulminacje. Przez 3 kolejne dni, żacy będą mieli okazję do uczestniczenia w warsztatach, spektaklach teatralnych, pokazach sztuk wizualnych oraz koncertach.

Więcej...
Studentka UAM zwyciężczynią w konkursie o Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

Gabriela Jelonek, studentka II roku SUM na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, zdobyła Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży.

Więcej...
Orinoko nad Wartą
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

Co robi student w podróży? Czy można przepłynąć na tratwie peruwiańską puszczę? Jak wygląda Azja zza szyb popularnego Malucha? 25 i 26 maja 2017 r., wszyscy miłośnicy podróży będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu „Orinoko nad Wartą”, organizowanym na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. W programie spotkania z podróżnikami: Emilem Wittem, Romualdem Koperskim oraz Arkadym Fiedlerem. Ponadto Dzień studenta Erasmus Mundus i warsztaty dla dużych i małych!

Więcej...
DEBATY AKADEMICKIE POD PATRONATEM UAM I UEP
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

„Czy środowisko naturalne w Polsce jest pod ochroną?” – pod takim hasłem, 22 maja, odbyła się II Debata Akademicka.

W ostatnich miesiącach, w debacie publicznej, ekologia zyskała nowy wymiar – wymiar polityczny. Uczeni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zastanawiali się m.in. nad kosztami i nieodwracalnymi skutkami ekonomicznymi i społecznymi kontrowersyjnych decyzji w polityce ekologicznej.

Więcej...
Dar z Tajwanu
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UAM prof. Ryszard Naskręcki spotkał się 22 maja 2017 roku z delegacją National Central Library na Tajwanie.

Więcej...
Czy informatyk może myśleć o ludzkim mózgu?
Wiadomość, opublikowana 22-05-2017

24 maja 2017 r., prof. Christos H. Papadimitriou wygłosi wykład pt. „A computer scienst thinks about the brain”. Będzie to kolejna prelekcja z cyklu Wykładów z Informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego (www.enigma.amu.edu.pl) . Spotkanie odbędzie się w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, o godz. 15:30. O godz. 10:00 natomiast, odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poznańskich kryptologów przed poznańskim Zamkiem.

Więcej...
Władze UAM gratulują autorom zwycięskich projektów Imagine Cup
Wiadomość, opublikowana 22-05-2017

Członkowie dwóch zwycięskich drużyn – krajowych finalistów Imagine Cup spotkali się w czwartek z władzami uczelni. Prorektorzy UAM: prof. Bogumiła Kaniewska i prof. Marek Nawrocki wręczyli im pamiątkowe dyplomy i upominki.

Więcej...
Na Morasku będzie podstawówka i przedszkole
Wiadomość, opublikowana 17-05-2017

Jeszcze w maju tego roku, w rejonie Umultowa, u zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej ruszy budowa zespołu szkolno-przedszkolnego. W tym miejscu koło 700 dzieci rozpocznie naukę już w roku szkolnym 2018/2019. 2-hektarową działkę pod zabudowę Miastu przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej...
Mocny początek kariery naukowej!
Wiadomość, opublikowana 12-05-2017

Już po raz 25-ty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki konkursu START. 100 młodych badaczy, doktorantów i doktorów przed ukończeniem 30 roku życia, otrzymało stypendia w wysokości 28 tys. zł. Są to wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy, choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą już wykazać się znaczącymi osiągnięciami badawczymi. Dorobek kandydatów, udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych, jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Tym razem o stypendia ubiegało się 1152 osoby.

Więcej...
Maj z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 21-04-2017

Znamy już program tegorocznej Wielkiej Majówki UAM 2017. O harmonogramie uniwersyteckiego święta mówili w piątek 21.04, na konferencji prasowej przedstawiciele Władz Rektorskich oraz organizatorzy poszczególnych wydarzeń. W planach na nadchodzący miesiąc są m.in. majówka w Ogrodzie Botanicznym UAM, studenckie Wielkie Grillowanie czy bicie rekordu Guinnessa w przysiadach podczas Dnia Sportu.

Więcej...