Data wydarzenia:

Konferencja "Serial w dobie serwisów streamingowych"

W imieniu Międzywydziałowego Koła Filmoznawców i Medioznawców UAM oraz Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, organizatorzy konferencji pragną zaprosić doktorantów oraz studentów różnych dyscyplin do zaprezentowania efektów swoich badań na temat bieżących przemian związanych z dynamicznym rozwojem serialu.

Jedna z powszechnych opinii głosi, że w obecnej dekadzie w obszarze produkcji serialowych zachodzą większe i bardziej znaczące przemiany niż w sferze kina. Przy omawianiu ewolucji tej formy trudno przeoczyć wpływ, jaki mają na nią nowe kanały odbioru – serwisy streamingowe. Wkroczenie produkcji odcinkowych w przestrzeń Internetu nie tylko w znaczący sposób zmieniło konstelację dostępnych produkcji odcinkowych, ale także przekształciło sposoby ich odbioru.

Proponowane zagadnienia konferencji:

1. Ewolucja formuły serialowej
    1. zmiany w organizacji struktury fabularnej wewnątrz odcinków i w obrębie sezonu
    2. nowe sposoby opowiadania
    3. zmiana w sferze „dystrybucji” serialu
  2. Serial autorski
    1. kategoria „autora” w przestrzeni serialu telewizyjnego
    2. pozycja showrunnera
  3. Przekraczanie granic w sferze obyczajowej
  4. Nowe formy oglądania
    1. wpływ nowych kanałów odbioru na praktyki oglądania (bingewatching)
    2. wpływ bingewatchingu na organizację struktury fabularnej
    3. nowe metody marketingu
  5. Tradycyjna telewizja wobec przemian
    1. przemiany w strukturze klasycznych seriali
    2. telewizja a portale streamingowe
  6. Serialowy remake/serialowy remiks
    1. serialowe dobudowywanie kolejnych segmentów do wcześniej powstałych opowieści
    2. remaki filmowych klasyków i adaptacje dzieł literackich
  7. Ewolucja polskiego serialu

Podane obszary tematyczne są jedynie propozycjami.

Termin wypełniania formularza zgłoszeniowego mija 28 kwietnia 2019 roku. Formularze zgłoszeniowe dostępne są TUTAJ.

Wystąpienia nie powinny trwać dłużej niż 20 minut. Prosimy, w razie możliwości, o wygłaszanie referatów, a nie ich czytanie. Mile widziane prezentacje multimedialne.

Udział w konferencji dla uczestników i słuchaczy jest bezpłatny. Uczestnictwo bierne nie wymaga wcześniejszej rejestracji.