Badania naukowe UAM - cudowne ziele nie tylko na raka

Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Anny Goździckiej-Józefiak z wydziału Biologii UAM bada właściwości pospolitej rośliny - glistnika jaskółcze ziele (Chelidonium majus).

W toku badań okazało się, że roślina może być skutecznym lekiem na niektóre nowotwory wywoływane przez  HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wkrótce mamy poznać pełne wyniki analiz.

Glistnik jaskółcze ziele, który występuje w Polsce pospolicie, od starożytności był używany w medycynie ludowej do usuwania brodawek skórnych. Roślina jest znanym remedium na zmiany skórne, działa także żółciopędnie, przeciwbakteryjnie, uspokajająco i przeciwbólowo. Teraz jej niektóre właściwości zostały potwierdzone naukowo. Odkryto także nowe zastosowania. Okazało się m.in., że ekstrakty z Chelidonium zmniejszają ryzyko formowania się nowych ognisk endometriozy. Jest to ważne, ponieważ dotąd nie opracowano skutecznej metody leczenia tej choroby prowadzącej do niepłodności.

W badania zaangażowane są, oprócz wspomnianej już prof. Anny Goździckiej-Józefiak, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej na Wydziale Biologii UAM również dr Alicja Warowicka, adiunkt w Centrum NanoBioMedycznym, i dr hab. Maria Wołuń-Cholewa, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Biologii Komórki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Więcej o szczegółach badań nad glistnikiem można przeczytać w artykule przygotowanym przez redakcję Życia Uniwersyteckiego.