Największy w Europie zbiór masoników

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest w posiadaniu największego w Europie zbioru masoników. Książki i dokumenty przechowywane są w Dziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej.

W archiwach jest ponad 80 tysięcy woluminów, wśród których znaleźć można prawdziwe wydawnicze perełki m.in. wydanie Konstytucji Andersona z 1723 roku - uważanej za księgę kanoniczną prawa wolnomularskiego.

Zbiory w 1949 roku przybyły do Poznania ze Sławy Śląskiej. Wcześniej gromadzono je na rozkaz Himmlera. Niemcy nie mieli problemu ze znalezieniem masonów, ze względu na to, że istniał obowiązek spisywania członków poszczególnych lóż. Specjalny zespół bibliotekarzy w mundurach SS studiował zbiory, katalogował je i wyciągał wnioski. Później, gdy zaistniała obawa alianckich bombardowań, zbiory postanowiono ulokować gdzie indziej.

Obecnie trwają prace nad pozyskaniem środków na cyfryzację zbiorów i ich upublicznieniem.

Więcej o zbiorach i ruchu masońskim można przeczytać w artykule Krzysztofa Smury pt. ”Masoński skarb ze zbiorów Biblioteki UAM”

Fot. Adrian Wykrota