Mozart z … Nowego Świata odnaleziony przez ks. prof. Piotra Nawrota SVD
Wiadomość, opublikowana 27-03-2018

Biegający po ulicach peruwiańskiego Arequipa, ośmioletni Pedro Ximénes de Abrill Tirado nie mógł wiedzieć, że w tym samym czasie, w dalekiej Europie Wolfgang Amadeus Mozart kończy swą 40 Symfonię. Nie mógł też przypuszczać, że kiedyś sam stworzy symfoniczne dzieło o tym numerze, a jego europejskie prawykonanie odbędzie się w 2018 roku w Poznaniu

W piątek 9 marca na estradzie Poznańskiej Filharmonii zabrzmiała po raz pierwszy w Europie 40. Symfonia wybitnego kompozytora, wirtuoza gitary i kapelmistrza w katedrze w Sucre Pedro Ximéneza de Abrill Tirada (1780–1856), urodzonego w Arequipie, Peru.

Nieprzypadkowo koncert nosił tytuł „Mozart… z Nowego Świata”, bo tak właśnie Ximéneza określili w Londynie muzykolodzy, którzy po raz pierwszy o nim usłyszeli od ks. prof. Piotra Nawrota SVD z Wydziału Teologicznego UAM, badacza i znawcy tego artysty. Symfonia była dotąd wykonywana tylko w Argentynie i USA.

Ale zanim poznańska publiczność usłyszała w Auli UAM pierwsze takty, autor rekonstrukcji i edycji 40. Symfonii i maestro Łukasz Borowicz opowiadali w Sali Lubrańskiego o fenomenie tego kompozytora i jego twórczości oraz o muzyce misyjnej w redukcjach jezuickich tworzonej przez boliwijskich Indian Chiquitos i Moxos.

Europejskie prawykonanie 40. Symfonii Pedro Ximéneza de Abrill Tirada, w opracowaniu ks. prof. dr hab. Piotra Nawrota SVD z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwieńczyły owacje i życzenia ponad tysięcznej publiczności zgromadzonej w Auli UAM.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir