Data publikacji w serwisie:

Berła, łańcuchy i pierścienie

Wystawę „Insygnia Rektorskie Wyższych Uczelni Państwowych w Poznaniu” można oglądać w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Lubrańskiego 1. Wśród eksponatów są m.in. insygnia z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 4 lutego odbył się wernisaż wystawy.

- Mam świadomość, że kontynuuję dzieło swoich poprzedników. Chociażby obecność w moim gabinecie portretów dotychczasowych rektorów pokazuje, że na każdym rektorze spoczywa odpowiedzialność za kontynuowanie tego, czym jest uniwersytet – mówił podczas wernisażu JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

- Większość przedmiotów obecnych na wystawie prezentowanych jest w triadach: łańcuch, berło i pierścień, które stanowią podstawowy zestaw insygniów rektorskich, a każde z nich posiada osobne, symboliczne znaczenie – mówi kurator wystawy, Michał Błaszczyński – Berło, wywodzące się z laski pasterskiej to znak najwyższej władzy i możliwości podejmowania kluczowych decyzji. Łańcuch oznacza powagę pełnionego urzędu, natomiast pierścień odwołuje się do symboliki ślubowania, podczas którego rektor zobowiązuje się do wiernej i lojalnej służby na rzecz kierowanej przez siebie uczelni – dodaje kurator.

„Znakiem graficznym wystawy jest jedno z ogniw łańcucha Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest to element, który podobnie jak geny przekazane dzieciom przez ich rodziców, przeniknął do insygniów uczelni wyodrębnionych ze struktur najstarszego poznańskiego uniwersytetu” – można przeczytać we wprowadzeniu do ekspozycji.

Wystawę zorganizowano z okazji 500-lecia założenia Akademii Lubrańskiego oraz 100-lecia istnienia szkolnictwa wyższego w Poznaniu. Zwiedzający obejrzą insygnia rektorskie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Artystycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego oraz Politechniki Poznańskiej. Ekspozycja będzie czynna do 2 marca. Na 23 lutego, godz. 10:00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048